Ekim 2026’da ortalama 91.263 Twitch kanalı herhangi bir anda canlı yayındaydı; o ay en az bir kez canlı yayına çıkan tahmini 6.209.186 yayıncıya göre bu, aylık yayıncı tabanının yaklaşık %1,47’sinin aynı anda yayında olması demek (TwitchTracker, Twitch Statistics 2026). Bu kanallar aynı ay ortalama 2.189.650 eşzamanlı izleyiciden oluşan bir kitleyi paylaştı ve Twitch, 2026’nın 3. çeyreğinde 4,51 milyar izlenme saati kaydetti (Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape). Ekranın arkasında ekipman ekonomisi patlamıyor, yavaş büyüyor; ekipmana harcama yapmanın gerekçesi ise aynı içeriğin kötü sesle sunulduğunda dinleyiciler tarafından daha sert değerlendirildiğini gösteren deneylerden geliyor. Sektörün genel resmi için mikrofon pazarı istatistiklerimize bakabilirsiniz. TwitchTracker, Stream Hatchet ve Streamlabs, Streams Charts, Futuresource Consulting, Corsair, Focusrite ve OBS Project verilerini, ayrıca PLOS One, Law and Human Behavior ve Science Communication dergilerindeki hakemli çalışmaları bir araya getirdik.
TL;DR
- Ekim 2026’da ortalama 91.263 Twitch kanalı herhangi bir anda canlı yayındaydı (TwitchTracker, Twitch Statistics 2026).
- Yayın yapan benzersiz Twitch kanalları, 2026’nın 2. çeyreğinde çeyrekten çeyreğe %9,1 düşüşle 7,94 milyona geriledi (Stream Hatchet ve Streamlabs, Q2 2026 Live Streaming Report).
- Twitch’in izlenme saati, 2026’nın 3. çeyreğinde 2. çeyreğe göre %4 artışla 4,51 milyara ulaştı (Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape).
- Oyun içerikleri, 2026’nın 3. çeyreğinde Twitch izlenme süresinin %76,9’unu oluşturdu (Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape).
- 2025’te dünya genelinde 246 milyon kişi çevrimiçi video içerik üreticisiydi (Futuresource Consulting, Video Content Creator Market Report 2025).
- Corsair’in Gamer and Creator Peripherals segmenti, 2026’nın 3. çeyreğinde %3 artışla 116,5 milyon $‘a ulaştı (Corsair Gaming, Q3 2026 sonuçları).
- Focusrite’in Content Creation geliri, 31 Ağustos 2025’te biten 12 ayda %11,0 artışla 123,0 milyon £ oldu (Focusrite plc, Interim Statement 2025).
- Dinleyicilerin %66,4’ü aynı komedyenin sessiz oda kaydını gürültülü kafe sürümünden daha komik buldu (Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025).
- Düşük kaliteli ses, tanıkların daha az inandırıcı, güvenilir ve itimat uyandırıcı görünmesine yol açtı, d = 0,32 ve d = 0,55 (Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021).
- OBS Studio’nun gürültü kapısı -32 dB kapanma eşiği ve -26 dB açılma eşiğiyle geliyor (OBS Project, Noise Gate Filter kılavuzu 2026).
1. Twitch’te Kaç Yayıncı Var ve Kaçı Aynı Anda Canlı Yayında
Aylık ve eşzamanlı sayılar arasındaki fark, Twitch yayıncı nüfusunun asıl şeklini gösteriyor. Ekim 2026’da ortalama bir anda canlı yayında olan her kanal için, o ay bir ara canlı yayına çıkan yaklaşık 68 başka kanal vardı (6.209.186 / 91.263 = 68,0, aşağıdaki tablodan). Yayıncıların çoğu ara sıra yayın yapıyor; bu da ses açısından önemli: ayda birkaç kez açılan bir kurulum nadiren ayarlanır, bir kez ayarlanıp bir daha kontrol edilmeyen kazanç seviyesi gibi sorunlar haftalarca fark edilmez.
Uzun vadeli eğilim aşağı yönlü. Stream Hatchet ve Streamlabs, 2026’da yayın yapan benzersiz kanalları bir yıl öncesine göre daha az sayıyor; TwitchTracker aylık serisi ise eşzamanlı canlı kanal sayısının Nisan’dan Kasım 2026’ya kadar her ay 87.738 ile 92.651 arasında kaldığını gösteriyor. Twitch’i deneyen insan sayısı azalıyor, ancak düzenli yayın yapan çekirdek kitle kabaca sabit.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Aktif Twitch yayıncıları (ay içinde en az bir kez canlı yayına çıkan kanallar), Ekim 2026 | 6.209.186 (tahmin) | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 |
| Aynı anda canlı yayında olan ortalama Twitch kanalı sayısı, Ekim 2026 | 91.263 | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 |
| Aynı anda canlı yayında olan ortalama Twitch kanalı sayısı, 1-7 Kasım 2026 (kısmi ay) | 92.651 | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 |
| Ekim 2026’daki aktif yayıncılar içinde ortalama bir anda canlı yayında olanların payı | Yaklaşık %1,47 (91.263 / 6.209.186) | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 (hesaplamamız) |
| Nisan ile Ekim 2026 arasındaki en yüksek aylık aktif yayıncı tahmini | 6.734.353 (Ağustos 2026) | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 |
| Yayın yapan benzersiz Twitch kanalları, 2026’nın 1. çeyreği ile 2025’in 1. çeyreğinin karşılaştırması | 8,74 milyon ve 9,25 milyon | Stream Hatchet ve Streamlabs, Q1 2026 Live Streaming Report |
| Yayın yapan benzersiz Twitch kanalları, 2026’nın 2. çeyreği | 7,94 milyon (2026’nın 1. çeyreğine göre %9,1 düşüş) | Stream Hatchet ve Streamlabs, Q2 2026 Live Streaming Report |
Bağlam notu: TwitchTracker, aktif yayıncı rakamlarının tahmin olduğunu ve gerçek değerlerden önemli ölçüde farklı olabileceğini belirtiyor. Çeyreklik rapor, çeyrek başına benzersiz kanalları sayar; bu nedenle toplamları herhangi bir tek ayın sayısından büyüktür ve iki seri doğrudan karşılaştırılmamalıdır.
2. İzlenme Süresi ve Her Kanalın Gerçekte Ulaştığı Kitle
Twitch artık her çeyrekte küçülmüyor, ancak daha büyük bir pazarın daha küçük bir dilimi. Twitch’in izlenen tüm canlı yayın platformları genelindeki izlenme saati payı, kendi saatleri %4 artmasına rağmen 2026’nın 3. çeyreğinde %14,2 oldu (Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape). Kick aradaki farkı kapatıyor: Twitch’in izlenme süresi, 2. çeyrekte Kick’in yaklaşık 2,8 katıyken 3. çeyrekte yaklaşık 2,2 katına düştü.
Ses kararlarını çerçeveleyen rakam, kanal başına düşen rakamdır. Stream Hatchet ve Streamlabs’ın 2026 2. çeyrek raporuna göre ortalama bir Twitch kanalının 2026’nın 2. çeyreğinde yaklaşık 22,6 eşzamanlı izleyicisi vardı ve Ekim 2026 aylık rakamları da benzer bir oran veriyor (2.189.650 izleyici / 91.263 canlı kanal = 24,0). Tipik bir yayın, her dinleyicinin fan gürültüsünü, klavyeyi ve ses patlamalarını duyduğu küçük bir oda; yapım kusurlarının kalabalıkta kaybolduğu bir stadyum değil.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Twitch izlenme saati, 2026’nın 3. çeyreği | 4,51 milyar (2026’nın 2. çeyreğine göre %4 artış) | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Streams Charts’ın izlediği tüm platformlar genelinde Twitch’in izlenme saati payı, 2026’nın 3. çeyreği | %14,2 (2026’nın 2. çeyreğinde %13,8) | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Twitch izlenme süresinin oyun içeriğine ayrılan payı, 2026’nın 3. çeyreği | %76,9 | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Twitch izlenme süresinin Kick’in izlenme süresine katı, 2026’nın 3. çeyreği ve 2. çeyreği | Yaklaşık 2,2 kat ve yaklaşık 2,8 kat | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Twitch izlenme saati, 2026’nın 2. çeyreği | 4,52 milyar (yıllık bazda %8,3 düşüş) | Stream Hatchet ve Streamlabs, Q2 2026 Live Streaming Report |
| Twitch kanalı başına ortalama eşzamanlı izleyici, 2026’nın 2. çeyreği | 22,6 (2026’nın 1. çeyreğine göre %7,2 artış) | Stream Hatchet ve Streamlabs, Q2 2026 Live Streaming Report |
| Ortalama eşzamanlı Twitch izleyicisi, Ekim 2026 | 2.189.650 | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 |
| Twitch’te izlenen oyun içeriği saati, 1 Ocak - 1 Eylül 2026 | 8,6 milyardan fazla | Twitch, State of Gaming 2026 basın bülteni |
Bağlam notu: Twitch State of Gaming 2026 bülteni takvim yılını değil sekiz aylık bir dönemi kapsıyor; bu yüzden çift sayıma yol açmadan yukarıdaki çeyreklik rakamlarla karşılaştırılamaz.
3. Yayıncı Ekipmanını Kim Alıyor: Yayıncıların Arkasındaki Pazar
Bu bölümdeki rakamların hiçbiri Twitch’e özgü değil: canlı yayıncıların yalnızca bir grup olduğu genel olarak içerik üreticilerini anlatıyorlar. Yine de bu geniş taban önem taşıyor, çünkü Twitch yayıncıları da podcast yapımcıları ve video içerik üreticileriyle aynı raflardan alışveriş yapıyor. 2025’te dünya genelinde tahmini 246 milyon çevrimiçi video içerik üreticisi vardı ve bunların neredeyse yarısı önceki 12 ayda yeni ekipman almayı düşünmüştü (Futuresource Consulting, Video Content Creator Market Report 2025).
Harcama evlere taşındı. Ev stüdyosu segmenti, 2025’te tüm stüdyo ve yayın ekipmanı gelirinin %55,3’ünü aldı (Futuresource Consulting, Content Creator Survey and Sizing Report 2025). Twitch’in kendisinde bulabildiğimiz tek sistematik kurulum incelemesi daha eski: İngilizce konuşan 100 popüler yayıncı üzerinde yapılan bir Tampere University çalışmasında her biri mikrofon kullanıyordu, %14’ü ise web kamerası kullanmıyordu (Tampere University, 2019). Kamera isteğe bağlı; mikrofon değil.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Dünya genelinde çevrimiçi video içerik üreticileri, 2025 | 246 milyon | Futuresource Consulting, Video Content Creator Market Report 2025 |
| Son 12 ayda yeni ekipman almayı düşünen çevrimiçi video içerik üreticileri | Neredeyse yarısı | Futuresource Consulting, Video Content Creator Market Report 2025 |
| 8 pazarda 16-75 yaş arası, içerik üreticisi sayılan anket katılımcıları | %53 | Futuresource Consulting, Content Creator Survey and Sizing Report 2025 |
| Toplam stüdyo ve yayın ekipmanı gelirinde ev stüdyosunun payı, 2025 | %55,3 | Futuresource Consulting, Content Creator Survey and Sizing Report 2025 |
| Önceki yıl seslerini iyileştirmek için yeni ekipmana yatırım yapan içerik üreticileri | %45 (mevcut en güncel veri: 2021) | Shure, Futuresource Consulting çalışmasının bulguları, 28 Eylül 2021 |
| Örneklemdeki mikrofon kullanan popüler İngilizce konuşan Twitch yayıncıları | 100 yayıncının 100’ü (tamamı) (mevcut en güncel veri: 2019) | Tampere University, Gamification Research Group, 2019 |
| Örneklemdeki web kamerası kullanmayan popüler İngilizce konuşan Twitch yayıncıları | %14 (mevcut en güncel veri: 2019) | Tampere University, Gamification Research Group, 2019 |
Bağlam notu: %45 rakamını bildiren Shure bülteni, Shure tarafından yaptırılan bir çalışmayı anlatıyor ve örneklem büyüklüğü vermiyor. Tampere örneklemi, o dönemdeki takipçi sayısına göre seçilmiş 85 erkek, 11 kadın ve 4 gruptan oluşuyordu.
4. Kulaklıklar, Mikrofonlar ve Ses Arayüzleri: Satış Verileri Ne Gösteriyor
Yayıncılığın arkasındaki ekipman pazarı büyüyor, ama tek haneli oranlarda. Logitech’in kulaklık satışları, 30 Eylül 2026’da sona eren çeyrekte %6 artışla 46,05 milyon $‘a yükselirken web kamerası satışları %9 düştü (Logitech, Q2 Fiscal Year 2027 Results). Ses, video donanımından daha iyi dayanıyor; bu, mikrofonun zorunlu, kameranın ise isteğe bağlı olduğu bir dünyayla örtüşüyor (bkz. bölüm 3).
Elgato içerik üreticisi markasının sahibi olan Corsair, 2026’nın 3. çeyreğinde Gamer and Creator Peripherals segmentinde %3 büyüme bildirdi ve Elgato’nun ilk kablosuz mikrofonuyla mobil yayıncılığa girdiğini söyledi (Corsair Gaming, Q3 2026 sonuçları, Form 8-K eki). Arayüz tarafında Focusrite, Content Creation gelirini %11,0 artırdı; sektör verilerinin ise ses arayüzü kategorisinin kendisinin yaklaşık %1 küçüldüğünü gösterdiğini belirtti (Focusrite plc, 31 Ağustos 2025’te biten 12 ayın Interim Statement belgesi). Markalar, bir dalgaya binmiyor; durgun bir kategoride pay alıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Dünya genelinde sevk edilen oyun sesi ürünü adedi, 2025 | 42,7 milyon (yıllık bazda %3,9 artış) | Futuresource Consulting, Global Gaming Audio Report 2026 |
| Logitech kulaklık net satışları, 30 Eylül 2026’da sona eren çeyrek | 46,05 milyon $ (yıllık bazda %6 artış) | Logitech, Q2 Fiscal Year 2027 Results |
| Logitech web kamerası net satışları, 30 Eylül 2026’da sona eren çeyrek | 75,65 milyon $ (yıllık bazda %9 düşüş) | Logitech, Q2 Fiscal Year 2027 Results |
| Corsair Gamer and Creator Peripherals segment geliri, 2026’nın 3. çeyreği | 116,5 milyon $ (yıllık bazda %3 artış) | Corsair Gaming, Q3 2026 sonuçları (Form 8-K, 5 Kasım 2026) |
| Corsair Gamer and Creator Peripherals segment brüt marjı, 2026’nın 3. çeyreği | %38,7 | Corsair Gaming, Q3 2026 sonuçları (Form 8-K, 5 Kasım 2026) |
| Focusrite Content Creation geliri, 31 Ağustos 2025’te biten 12 ay | 123,0 milyon £ (%11,0 artış; organik sabit kurda %14,0 artış) | Focusrite plc, Interim Statement 2025 |
| Ses arayüzü ürün kategorisi, sektör genelinde, 2025’in 2024 ile karşılaştırması | Yaklaşık %1 düşüş (Focusrite’in atıfta bulunduğu sektör verisi) | Focusrite plc, Interim Statement 2025 |
| Focusrite Scarlett ses arayüzü ürün kayıtları, Ağustos 2025’e kadarki yıl ve bir önceki yılın karşılaştırması | Bir önceki yılı yakından izledi (şirketin kendi kayıt verisi) | Focusrite plc, Interim Statement 2025 |
Veri boşluğu: Twitch yayıncılarının kaçının USB mikrofon, kaçının XLR mikrofon (bir ses arayüzü veya mikser gerektiren profesyonel üç pinli konnektör) kullandığına dair kamuya açık, yöntemi açıklanmış bir veri seti bulamadık. Bu dağılım hakkında çevrimiçi dolaşan rakamlar birincil bir ankete kadar izlenemedi, bu yüzden dışarıda bıraktık. Corsair ve Logitech segmentleri de sesin çok ötesinde ürünler içeriyor; dolayısıyla bunlar ses pazarı büyüklüğü değil, birer işarettir.
5. Kötü Sesin Bir İçerik Üreticisine Maliyeti: Deneysel Kanıtlar
Kötü ses yüzünden bir yayından ayrılan Twitch izleyicilerini ölçen hiçbir çalışma bulamadık; bu bölüm bu yüzden genel olarak ses kalitesi üzerine yapılan kontrollü deneylere dayanıyor. Bulguları tutarlı: aynı sözler, şakalar veya kanıtlar, duyulması daha zor olduğunda daha kötü değerlendiriliyor. İki deneyde, dinleyicilerin %66,4’ü ve %69,4’ü aynı komedyenin sessiz oda kaydını, gürültülü kafe akustiğine sahip sürümden daha komik buldu (Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025).
Etki eğlencenin ötesine uzanıyor. Tanıklar düşük kaliteli sesle dinletildiğinde, dinleyiciler onları daha az inandırıcı buldu, önemli olguları daha az iyi hatırladı ve ifadelerine daha az ağırlık verdi (Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021). Ses kötü olduğunda aynı konferans konuşmaları ve radyo röportajları, araştırmacıyla birlikte daha olumsuz değerlendirildi (Newman ve Schwarz, Science Communication 2018). Psikologlar buna işleme akıcılığı (processing fluency) diyor: duyması çaba gerektiren içerik, hiçbir şey değişmemiş olsa bile daha kötü hissettiriyor. Arka plan gürültüsü olağan suçlu; gerçek zamanlı temizlemenin gecikme maliyetlerini bilmeye değer olmasının nedeni de bu, bkz. sinirsel gürültü bastırma ve yapay zeka ses ayrıştırma gecikme istatistiklerimiz.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Aynı komedyenin sessiz oda kaydını gürültülü kafe sürümünden daha komik bulan dinleyiciler, Deney 1 | %66,4 (diğer %33,6 gürültülü sürümü seçti; nihai N = 214) | Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025 |
| Aynı zorunlu seçim, Deney 2 | %69,4 (nihai N = 108) | Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025 |
| Komedyenin komiklik puanları, sessiz kayıt ile gürültülü kafe kaydı, Deney 2 | M = 3,48 ve M = 2,67 (eşli t(107) = 4,58, p < 0,001; d rm = 0,56) | Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025 |
| Dinleme kolaylığı puanı, gürültülü kafe klibi ve sessiz klip, Deney 2 | M = 46,1 ve M = 83,6 | Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025 |
| Yüksek veya düşük kaliteli sesle dinletilen tanık ifadesi üzerine üç deneydeki katılımcılar | Toplam N = 593 | Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021 |
| Düşük kaliteli sesin tanıkların ne kadar inandırıcı, güvenilir ve itimat uyandırıcı göründüğü üzerindeki etkisi | Deney 1, d = 0,32; Deney 3, d = 0,55 | Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021 |
| Düşük kaliteli sesin dinleyicilerin tanıktan aldıkları önemli olguları hatırlamaları üzerindeki etkisi | Deney 2, d = 0,44 (daha zayıf bellek) | Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021 |
| Aynı araştırma konuşmalarının veya röportajların düşük kaliteli sesle daha olumsuz değerlendirildiği deneyler | 2 deneyden 2’si (bir konferans konuşması ve bir radyo röportajı) | Newman ve Schwarz, Science Communication 2018 |
Bağlam notu: komedi deneylerinde bir psikoloji katılımcı havuzundan üniversite öğrencileri, tanık çalışmalarında ise mahkeme materyalleri kullanıldı. İkisi de içeriğin değerlendirilmesini ölçüyor; canlı bir platformda izleyici tutmayı değil. Bu yüzden kötü sesin neden zarar verdiğini gösteriyorlar, kaç izleyiciye mal olduğunu değil.
6. OBS Studio: Miksajın Arkasındaki Ücretsiz Yazılım ve Ses Varsayılanları
Çoğu yayıncı ses zinciri yazılımla biter ve en bilinen açık kaynaklı seçenek OBS Studio’dur. 23 Ekim 2026’da yayımlanan OBS Studio 33.0.0 Windows x64 yükleyicisi, 7 Kasım 2026’ya kadar GitHub’dan 280.801 kez indirildi; Apple Silicon macOS sürümünün indirme sayısı ise 15.956 oldu (OBS Project, GitHub’daki OBS Studio deposu). En azından GitHub’da yayıncılık masası ezici ölçüde bir Windows masası.
Varsayılanlar önemli, çünkü pek çok yayıncı bunları hiç değiştirmiyor. OBS Project bilgi bankasına göre OBS gürültü kapısı -26 dB’de açılıyor ve -32 dB’de kapanıyor; kompresör ise 10:1 oran ve -18 dB eşikle başlıyor. Bir odaya göre ayarlanmış kapı, daha gürültülü bir odada kelimeleri kesebilir; bu yüzden projenin kendi tavsiyesi, kapanma eşiğini gürültü seviyesinin üzerine, açılma eşiğini ise sesin biraz altına ayarlamak. Zincirin kodlayıcı tarafı canlı yayın ses bit hızı ve kodlama ayarları istatistiklerimizde ele alınıyor; aynı sahne kurulumunun içine eklenen ses efektleri ise OBS ses değiştirici sayfamızda anlatılıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| OBS Studio’da varsayılan gürültü bastırma yöntemi | RNNoise (Speex yönteminin varsayılan bastırma seviyesi -30 dB) | OBS Project, Noise Suppression Filter kılavuzu 2026 |
| OBS Studio gürültü kapısı varsayılanları | Kapanma eşiği -32 dB, açılma eşiği -26 dB; atak 25 ms, bekletme 200 ms, bırakma 150 ms | OBS Project, Noise Gate Filter kılavuzu 2026 |
| OBS Studio kompresör varsayılanları | Oran 10:1, eşik -18 dB, atak 6 ms, bırakma 60 ms, çıkış kazancı 0 dB | OBS Project, Compressor Filter kılavuzu 2026 |
| Oyun veya müzik sesini mikrofonun altına bastırmak için OBS’nin belgelediği ayarlar (yan zincir sıkıştırma, ducking) | Oran 32:1, eşik -36 dB, atak 100 ms, bırakma 600 ms | OBS Project, Compressor Filter kılavuzu 2026 |
| OBS Studio 33.0.0 Windows x64 yükleyicisinin 7 Kasım 2026’ya kadar GitHub indirmeleri | 280.801 (Apple Silicon macOS sürümü için 15.956) | OBS Project, GitHub sürümleri 2026 |
| OBS Project’in Open Collective üzerindeki finansmanı | 2.263 katkıda bulunan; tahmini yıllık bütçe 95.680,87 $ | OBS Project, Open Collective sayfası (Kasım 2026) |
Bağlam notu: GitHub yalnızca GitHub’da barındırılan sürüm dosyalarının indirmelerini sayar. OBS Studio ayrıca Steam gibi başka kanallar üzerinden de dağıtılıyor; bu yüzden bu rakamlar bir kullanıcı sayısı değil, alt sınırdır.
Özet: Rakamlarla Twitch Yayıncı Mikrofonu ve Ses Ekipmanı
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Aynı anda canlı yayında olan ortalama Twitch kanalı sayısı, Ekim 2026 | 91.263 | TwitchTracker, Twitch Statistics 2026 |
| Yayın yapan benzersiz Twitch kanalları, 2026’nın 2. çeyreği | 7,94 milyon (1. çeyreğe göre %9,1 düşüş) | Stream Hatchet ve Streamlabs, Q2 2026 Live Streaming Report |
| Twitch izlenme saati, 2026’nın 3. çeyreği | 4,51 milyar (2. çeyreğe göre %4 artış) | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Streams Charts’ın izlediği platformlar genelinde Twitch’in izlenme saati payı, 2026’nın 3. çeyreği | %14,2 | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Twitch izlenme süresinin oyun içeriğine ayrılan payı, 2026’nın 3. çeyreği | %76,9 | Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape |
| Dünya genelinde çevrimiçi video içerik üreticileri, 2025 | 246 milyon | Futuresource Consulting, Video Content Creator Market Report 2025 |
| Örneklemdeki web kamerası kullanmayan popüler İngilizce konuşan Twitch yayıncıları (2019) | %14 | Tampere University, Gamification Research Group, 2019 |
| Corsair Gamer and Creator Peripherals segment geliri, 2026’nın 3. çeyreği | 116,5 milyon $ (%3 artış) | Corsair Gaming, Q3 2026 sonuçları (Form 8-K) |
| Focusrite Content Creation geliri, 31 Ağustos 2025’te biten 12 ay | 123,0 milyon £ (%11,0 artış) | Focusrite plc, Interim Statement 2025 |
| Ses arayüzü ürün kategorisi, sektör genelinde, 2025’in 2024 ile karşılaştırması | Yaklaşık -%1 | Focusrite plc, Interim Statement 2025 |
| Sessiz oda komedi kaydını daha komik bulan dinleyiciler, Deney 1 | %66,4 | Gorenz ve Schwarz, PLOS One 2025 |
| Düşük kaliteli sesin tanık inandırıcılığı puanları üzerindeki etkisi | d = 0,32 ve d = 0,55 | Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021 |
| Düşük kaliteli sesin dinleyicilerin önemli olguları hatırlaması üzerindeki etkisi | d = 0,44 (daha zayıf bellek) | Bild ve diğerleri, Law and Human Behavior 2021 |
| OBS Studio gürültü kapısı varsayılan eşikleri | -32 dB kapanma, -26 dB açılma | OBS Project, Noise Gate Filter kılavuzu 2026 |
| OBS Studio 33.0.0 Windows x64 yükleyicisinin 7 Kasım 2026’ya kadar GitHub indirmeleri | 280.801 | OBS Project, GitHub sürümleri 2026 |
Metodoloji ve Kaynaklar
Aşağıdaki kaynaklardan kabaca 70 ham rakam topladık ve araştırma sırasında birincil sayfada okuyabildiklerimizi tuttuk. Yalnızca arama özetlerinde görünen veya kaynağını belirtmeyen sitelerde yer alan rakamlar (USB ve XLR kullanımı ile mikrofon türüne göre izleyici tutma konusunda dolaşan çeşitli iddialar dahil) çıkarıldı. “Hesaplamamız” olarak işaretlenen oranların hesabı tabloda gösterilmiştir.
- TwitchTracker, Twitch Statistics (aylık seri, 7 Kasım 2026’da okundu)
- Stream Hatchet ve Streamlabs, Q1 2026 Live Streaming Report (10 Haziran 2026)
- Stream Hatchet ve Streamlabs, Q2 2026 Live Streaming Report (27 Ağustos 2026)
- Streams Charts, Q3 2026 Global Livestreaming Landscape (13 Ekim 2026)
- Twitch, State of Gaming 2026 basın bülteni (10 Eylül 2026)
- Futuresource Consulting, Video Content Creator Market Report 2025 (2 Nisan 2026)
- Futuresource Consulting, Content Creator Survey and Sizing Report 2025 (27 Ocak 2026)
- Futuresource Consulting, Global Gaming Audio Report (6 Temmuz 2026)
- Futuresource Consulting, Global Gaming Audio Market Outlook (16 Temmuz 2025), Veri notu bölümünde atıf yapılan önceki sürüm
- Shure, Futuresource Consulting çalışmasının bulguları (28 Eylül 2021)
- Tampere University, Gamification Research Group’un 100 Twitch yayıncısı üzerine çalışması (13 Mayıs 2019)
- Logitech, Q2 Fiscal Year 2027 Results (27 Ekim 2026)
- Corsair Gaming, Q3 2026 sonuçları, Form 8-K eki 99.1 (5 Kasım 2026)
- Focusrite plc, 31 Ağustos 2025’te biten 12 ayın Interim Statement belgesi (4 Kasım 2025)
- Gorenz ve Schwarz, Can a noisy venue be bad for comedy?, PLOS One (19 Eylül 2025)
- Bild ve diğerleri, Sound and credibility in the virtual court, Law and Human Behavior (2021)
- Newman ve Schwarz, Good Sound, Good Research, Science Communication (2018)
- OBS Project, Noise Gate Filter kılavuzu, Noise Suppression Filter kılavuzu ve Compressor Filter kılavuzu
- OBS Project, GitHub’daki OBS Studio deposu ve sürümleri ve Open Collective’deki OBS Project
- Veri notu: Twitch’in izlenme saati payı izleme firmasına göre değişiyor (Streams Charts’ta 2026’nın 3. çeyreğinde %14,2, Stream Hatchet ve Streamlabs’ta 2026’nın 2. çeyreğinde %21,0), çünkü iki firma farklı platform kümelerini izliyor; hiçbiri yanlış değil, ancak birbirine karıştırılamazlar. Streams Charts, Twitch’i 2026’nın 3. çeyreğinde 4,51 milyar saatle gösteriyor ve bu, kendi 2. çeyrek rakamına göre %4 artış; bu da yaklaşık 4,34 milyarlık bir 2. çeyrek tabanı demek (4,51 / 1,04). Stream Hatchet ise 2. çeyrek için 4,52 milyar bildiriyor; yani izleme firmalarının mutlak düzeyleri de birbirinden farklı. TwitchTracker’ın aktif yayıncı sayıları kendi tahminleri. Futuresource’un oyun sesi görünümü sürümler arasında revize edildi: Temmuz 2025 sürümü 2029’a kadar 54 milyondan fazla birim öngörürken, Temmuz 2026 sürümü 2030’a kadar 52,8 milyon öngörüyor. Tampere (2019) ile Shure ve Futuresource (2021) içerik üreticisi rakamları üç yıldan eski ve bu sorularla ilgili bulabildiğimiz en güncel veri. Corsair ve Logitech segmentleri ses ürünlerini ses dışı ürünlerle birlikte kapsıyor. Twitch yayıncılarının USB ve XLR mikrofon kullanımına dair kamuya açık bir birincil veri seti bulunamadı. OBS GitHub indirme sayıları her gün artıyor ve diğer dağıtım kanallarını içermiyor.
Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, Stream Hatchet ve Streamlabs 2026’nın 3. çeyrek Live Streaming Report’unu yayımladığında yapılması bekleniyor.