Futuresource Consulting’e göre ev stüdyoları 2025’te dünya genelindeki tüm stüdyo ve yayın ses ekipmanı gelirinin %55,3’ünü aldı ve firma bu payın yükselmeye devam etmesini bekliyor. Bu kayma, GoXLR, RODECaster veya Wave XLR gibi küçük bir masaüstü konsolun, eskiden ağırlıklı olarak stüdyolara satış yapan şirketler için artık neden önemli olduğunu açıklıyor. Logitech’in mikrofonlarını ve Streamlabs’ı içeren Gaming kategorisi 31 Mart 2026’da sona eren mali yılda $1.414,2 milyona ulaşırken, daha geniş ABD müzik ürünleri sektörü tarife baskısı altında %0,8 gerileyerek $8,2 milyara düştü (Music Trades 2026 Industry Census). Aynı donanımın sinyal zinciri yönüyle ilgileniyorsanız, mikrofon ön yükselteci istatistiklerimiz kazanç ve gürültüyü ayrıntılı biçimde ele alıyor. SEC dosyalamalarından, şirket sonuç açıklamalarından, bir podcast yapımcısı ekipman anketinden, Stream Hatchet’ten, Microsoft belgelerinden ve ücretli olarak etiketlediğimiz çeşitli pazar araştırması firmalarından veri derledik.
TL;DR
- Ev stüdyoları 2025’te küresel stüdyo ve yayın ses gelirinin %55,3’ünü aldı (Futuresource Consulting, Ocak 2026)
- 2025 ses arayüzü pazarına ilişkin ücretli tahminler 229,95 milyon USD ile 8,83 milyar USD arasında değişiyor (SNS Insider 2025; Market Research Future)
- Ses mikser konsolu pazarının 2025’te 636,24 milyon USD olduğu tahmin ediliyor (Mordor Intelligence, ücretli araştırma)
- Corsair’in Elgato’yu da içeren Gamer and Creator Peripherals segmenti 2025’te %4 artışla $492,1 milyon kazandı (Corsair 2025 mali yıl sonuçları)
- Logitech’in mikrofonları ve Streamlabs’ı içeren Gaming kategorisi 2026 mali yılında $1.414,2 milyona ulaştı (Logitech 2026 mali yılı 4. çeyrek sonuçları)
- Focusrite plc, 31 Ağustos 2025’e kadar olan 12 ayda Content Creation gelirini %11,0 artırarak 123,0 milyon sterline çıkardı (Focusrite denetlenmemiş sonuçları)
- ABD müzik ürünleri perakende değeri 2025’te %0,8 düşüşle $8,2 milyara geriledi (Music Trades 2026 Industry Census)
- Müzik ekipmanı perakendecisi Sweetwater 2025’te $1,86 milyar gelir bildirdi (Sweetwater, Music Inc. üzerinden, Şubat 2026)
- Podcast yapımcılarının %52,8’i bir arayüz, dijital kaydedici veya mikser kullanıyor (The Podcast Host Gear Survey 2024)
- Canlı yayın izleyicileri 2025’te %6 artışla 36,4 milyar saat izledi (Stream Hatchet 2025 Yearly Report)
- Windows paylaşımlı modu, yerleşik USB Audio 2.0 sürücüsünde sekizden fazla kanalı desteklemiyor (Microsoft Learn)
1. Pazar Büyüklüğü: Ücretli Araştırma Ne Diyor ve Neden Birbirini Tutmuyor
Hiç kimse denetlenmiş bir “yayın konsolu” pazar büyüklüğü yayımlamıyor. Var olan şey, farklı tanımlar üzerine kurulmuş bir dizi ücretli pazar araştırması modeli ve bunlar birbirini tutmuyor. 2025 için en yüksek ses arayüzü tahmini (8,83 milyar USD), en düşüğün (229,95 milyon USD) yaklaşık 38 katı; bu, iki firmanın kendi manşet rakamlarından yaptığımız hesaptır (8,83 milyar bölü 229,95 milyon 38,4 eder).
Daha yararlı sayı bir toplam değil, bir pay. Yayın konsollarının yaşadığı ev stüdyosu segmenti, ankete dayalı analist ölçeklemesine göre profesyonel stüdyo ve yayın ekipmanından daha hızlı büyüyor. Bu tablodaki her rakamı bir sayım değil, modellenmiş tahmin olarak değerlendirin.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Ses mikser konsolu pazarı, 2025 tahmini | 636,24 milyon USD | Mordor Intelligence, Audio Mixers Console Market raporu (ücretli araştırma, Ocak 2026 itibarıyla veri) |
| Ses mikser konsolu pazarı, 2030 öngörüsü | 785,69 milyon USD (2025’ten 2030’a %4,31 CAGR) | Mordor Intelligence, Audio Mixers Console Market raporu |
| Ses arayüzü pazarı, 2025 tahmini | 283,90 milyon USD | TechSci Research, Audio Interface Market raporu, Mayıs 2026 (ücretli araştırma) |
| Ses arayüzü pazarı, 2031 öngörüsü | 430,13 milyon USD (%7,17 CAGR) | TechSci Research, Audio Interface Market raporu, Mayıs 2026 |
| Ses arayüzü pazarı, ikinci bir firmadan 2025 tahmini | 229,95 milyon USD | SNS Insider, Audio Interface Market raporu, 16 Aralık 2025 (ücretli araştırma) |
| Ses arayüzü pazarı, üçüncü bir firmadan 2025 tahmini | 8,83 milyar USD | Market Research Future, Audio Interface Market raporu (ücretli araştırma) |
| Küresel stüdyo ve yayın ses ekipmanı gelirinde ev stüdyosu payı, 2025 (2029 öngörüsü) | %55,3 (2029’a kadar %56,6) | Futuresource Consulting, içerik üreticisi ve stüdyo ölçekleme açıklaması, 27 Ocak 2026 |
| 2029’a kadar öngörülen yıllık büyüme: ev stüdyosu segmenti ve profesyonel stüdyo ile yayın segmenti karşılaştırması | %4,6 CAGR ve %3,2 CAGR | Futuresource Consulting, içerik üreticisi ve stüdyo ölçekleme açıklaması, 27 Ocak 2026 |
Bağlam notu: Mordor Intelligence en büyük bölge olarak Kuzey Amerika’yı, en hızlı büyüyen bölge olarak Asya Pasifik’i gösteriyor; TechSci Research ise en hızlı büyüyen alıcı segmenti olarak “amatör” segmenti gösteriyor. Kaynaklar: ses mikser konsolu pazarı raporu, ses arayüzü pazarı raporu, ev stüdyosu payı açıklaması.
2. Kamu Dosyalamaları: Elgato ve Logitech G İçerik Üreticisi Geliri
İki halka açık şirket, içerik üreticisi ekipmanını raporlanan bir kalemin içine koyuyor ve her iki kalem de yayıncılık etrafındaki abartının düşündürdüğünden daha yavaş büyüyor. Elgato ve Stream Deck’i barındıran Corsair’in Gamer and Creator Peripherals segmenti 2025’te %4 büyüyerek $492,1 milyona ulaştı; bu, şirket gelirinin kabaca üçte biri (%33,4, kendi hesabımız: $1.472,5 milyonun $492,1 milyonu). 2026’nın üçüncü çeyreğinde ise yalnızca %3 büyüdü.
Diğer dosyalayıcının karşılığı daha geniş: fareleri ve klavyeleri mikrofonlar ve Streamlabs hizmetleriyle bir araya getiren bir Gaming kategorisi; bu yüzden ses dilimini olduğundan büyük gösteriyor. Yine de bu, 2026 sonlarında hızlanan bir mikrofon üreticisi kategorisini gösteren buradaki tek dosyalama. Çıkarım: içerik üreticisi ekipmanı, ölçekte tek haneli büyüyen istikrarlı bir iş; bir patlama değil.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Corsair Gamer and Creator Peripherals segment geliri (Elgato dahil), 2025 tam yıl ve 2024 karşılaştırması | $492,1 milyon ve $472,7 milyon (%4 artış) | Corsair 2025 mali yıl sonuçları, 12 Şubat 2026 |
| Corsair Gamer and Creator Peripherals segment brüt marjı, 2025 ve 2024 karşılaştırması | %39,4 ve %38,6 | Corsair 2025 mali yıl sonuçları, 12 Şubat 2026 |
| Corsair Gamer and Creator Peripherals segment geliri, 2026 üçüncü çeyrek ve 2025 üçüncü çeyrek karşılaştırması (ve 2026’nın ilk dokuz ayı ile 2025’in aynı dönemi) | $116,5 milyon ve $112,7 milyon, %3 artış ($355,7 milyon ve $327,3 milyon, %8,7 artış, kendi hesabımız) | Corsair 2026 3. çeyrek sonuçları (SEC Form 8-K), 5 Kasım 2026 |
| 2026’nın üçüncü çeyreğine kadar olan yılda eklenen yeni Elgato Marketplace hesapları | 1 milyondan fazla | Corsair 2026 3. çeyrek sonuçları (şirket açıklaması) |
| Logitech Gaming kategorisi satışları (mikrofonlar ve Streamlabs dahil), 31 Mart 2026’da sona eren mali yıl | $1.414,2 milyon (%6 artış) | Logitech 2026 mali yılı 4. çeyrek sonuçları (SEC Form 8-K) |
| Logitech Gaming kategorisi satışları, Eylül 2026’da sona eren çeyrek ve bir yıl öncesi karşılaştırması | $349,3 milyon ve $323,3 milyon (%8 artış) | Logitech 2027 mali yılı 2. çeyrek sonuçları, 27 Ekim 2026 |
| Logitech Headsets kategorisi satışları, 2026 mali yılı ve 2025 mali yılı karşılaştırması | $179,8 milyon ve $179,7 milyon (yatay) | Logitech 2026 mali yılı 4. çeyrek sonuçları (SEC Form 8-K) |
Görünüm notu: çevre birimleri segmentinin 2026’nın dördüncü çeyreğinde, simülasyon yarışı, Elgato ve SCUF öncülüğünde çift haneli büyüme göstereceği öngörülüyor. Kaynaklar: SEC EDGAR’daki 2026 üçüncü çeyrek çevre birimleri dosyalaması, SEC EDGAR’daki 2026 mali yılı Gaming kategorisi dosyalaması.
3. Arayüz Üreticileri ve Profesyonel Ses: Halka Açık Şirket Sonuçları
Scarlett arayüzlerinin ve Vocaster podcast cihazlarının Birleşik Krallık’ta borsaya kayıtlı üreticisi, USB arayüz ve podcast konsolu pazarının en temiz halka açık göstergesi, çünkü Content Creation bölümü tam olarak bu donanımı satıyor. Adını taşıyan marka 31 Ağustos 2025’e kadar olan 12 ayda geliri %12,5 artırdı; şirket ise sektör verilerinin ses arayüzü kategorisinin yaklaşık %1 küçüldüğünü gösterdiğini söylüyor. Başka bir deyişle büyüme, yükselen bir dalgadan değil, pay kazanımlarından geldi.
Coğrafya ikinci hikaye. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ile Asya-Pasifik bölgesi, şirketin tarife artışlarının ardından 1 Mayıs 2025’ten itibaren bölüm genelinde ABD fiyatlarını yükselttiği Amerika kıtalarından çok daha hızlı büyüdü. Profesyonel mikserleri, tüketici sesini ve araç içi sesi kapsayan Yamaha’nın ses ekipmanı segmenti ise Avrupa’daki profesyonel ses atağı sönünce ters yönde ilerledi. Aşağıdaki “sabit kurda organik büyüme” (OCC), satın almaların ve döviz kuru etkilerinin ayıklandığı büyüme anlamına gelir.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Content Creation bölümü geliri, 31 Ağustos 2025’e kadar 12 ay ve önceki yıl karşılaştırması (yalnızca Focusrite markasının büyümesi) | 123,0 milyon sterlin ve 110,8 milyon sterlin, %11,0 artış ve %14,0 OCC (yalnızca marka %12,5 artış) | Focusrite plc denetlenmemiş sonuçları, 4 Kasım 2025 |
| Aynı dönemde bölgeye göre Content Creation geliri: Amerika kıtaları / EMEA / APAC | 53,7 milyon sterlin (%2,6 artış) / 55,6 milyon sterlin (%16,6 artış) / 13,8 milyon sterlin (%27,8 artış) | Focusrite plc denetlenmemiş sonuçları, 4 Kasım 2025 |
| Content Creation gelirinde doğrudan tüketiciye e-ticaret payı | %8 (bir yıl önce %7) | Focusrite plc denetlenmemiş sonuçları, 4 Kasım 2025 |
| Focusrite’ın aktardığı şekilde ses arayüzü kategorisi satışlarında sektör genelindeki değişim, 2025 ve 2024 karşılaştırması (veri sağlayıcı belirtilmemiş) | Yaklaşık -%1 (Scarlett kayıtları yıldan yıla yatay) | Focusrite plc denetlenmemiş sonuçları, 4 Kasım 2025 |
| Focusrite Group gelirinin Çin’de üretilip ABD’ye satılan ürünlerden gelen payı | Yaklaşık %12 | Focusrite plc denetlenmemiş sonuçları, 4 Kasım 2025 |
| Yamaha Audio Equipment segment geliri, 31 Mart 2026’da sona eren mali yıl ve önceki yıl karşılaştırması | 142.444 milyon yen ve 147.765 milyon yen (%3,6 düşüş) | Yamaha Corporation 2026 mali yılı konsolide finansal sonuçları |
Bağlam notu: şirket mali yıl sonunu 31 Ağustos’tan 28 Şubat’a değiştirdi; bu yüzden bu rakamlar denetlenmemiş 12 aylık sayılar ve bir sonraki denetlenmiş set 18 ayı kapsıyor. Pazar payı kanıtı, üç aylık perakende satış verilerine ve büyük çevrimiçi bayilerdeki satış sıralamalarına dayanıyor. Kaynaklar: Content Creation sonuç açıklaması (PDF), ses ekipmanı segmenti sonuçları (PDF).
4. Perakende Kanalı: Konsollar Nerede Satılıyor
Yayın konsolları alıcılara esas olarak müzik perakendecileri aracılığıyla ulaşıyor ve bu kanal 2025’i yatay ve tarifelerin ağır bastığı bir yıl olarak geçirdi. ABD’nin en büyük 200 müzik ürünleri perakendecisi, ek tarife maliyetleri gelirlerinin %9’una eşit olurken gelirlerini %5,3 artırarak $6,9 milyara çıkardı. Büyük satıcılar, toplamda hafifçe küçülen bir pazardan pay alıyor.
Çevrimiçi ağırlıklı tek bir perakendeci olan Sweetwater, ilk 200 toplamının yaklaşık %27’sine denk gelen bir gelir bildirdi (kendi hesabımız: $6,9 milyarın $1,86 milyarı; iki rakam farklı kaynaklardan geliyor ve aynı şekilde tanımlanmamış olabilir). Küçük mikserleri de kapsayan profesyonel ses kategorisi, en güncel NAMM verilerinde parlayan alan oldu.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| ABD profesyonel ses ürünleri satışları, 2024 | $1,59 milyar (%3,3 artış) | NAMM 2025 Global Report (mevcut en güncel veri: 2024) |
| Müzik ürünlerinin (enstrümanlar, profesyonel ses, kayıt yazılımı, DJ ekipmanı, aksesuarlar) tahmini ABD perakende değeri, 2025 ve 2024 karşılaştırması | $8,2 milyar ve $8,3 milyar (%0,8 düşüş) | Music Trades 2026 Industry Census Report |
| ABD müzik ürünleri sektörünün üstlendiği tarife maliyeti | $627 milyon | Music Trades 2026 Industry Census Report |
| ABD’nin en büyük 200 müzik ürünleri perakendecisinin toplam geliri, 2025 | $6,9 milyar (%5,3 artış) | Music Trades Top 200 Retailers raporu, 2026 |
| Ek tarife maliyetlerinin en büyük 200 perakendeci gelirindeki payı | %9 | Music Trades Top 200 Retailers raporu, 2026 |
| En büyük 200 perakendecinin mağaza sayısı | 1.097 satış noktası (1.100’den) | Music Trades Top 200 Retailers raporu, 2026 |
| Sweetwater toplam geliri, 2025 | $1,86 milyar (üst üste altıncı yıl $1 milyarın üzerinde) | Sweetwater duyurusu, Music Inc. üzerinden, 2 Şubat 2026 (perakendecinin kendi rakamı) |
| Sweetwater’ın hizmet verdiği müşteriler, 2025 | 1,7 milyon | Sweetwater duyurusu, Music Inc. üzerinden, 2 Şubat 2026 (perakendecinin kendi rakamı) |
Kaynaklar: 2025 Global Report çıkarımları, Top 200 Retailers raporu, perakendecinin 2025 sonuçlarına dair Music Inc. yazısı.
5. Talep Sürücüleri: İçerik Üreticisi Nüfusu ve Canlı İzlenme Saatleri
Bir masaüstü konsolun alıcı havuzu, kamera önünde veya yayında konuşan içerik üreticileridir ve bu havuz hâlâ genişliyor. Dünyada 2025’te 246 milyon çevrimiçi video içerik üreticisi vardı ve 2030’a kadar 267 milyon öngörülüyor. Donanım açısından daha ilgili dilim, hevesli ve profesyonel katman; yani bir USB mikrofondan mikserli bir XLR zincirine geçmesi en olası kişiler.
Ses nadiren tek format: içerik üreticilerinin %63’ü hibrit bir ses ve video profilinde yer alıyor (Futuresource Consulting, Ocak 2026). İzleme tarafında ise canlı yayın 2021’den bu yana en yüksek toplamına ulaştı ve Twitch dışındaki platformlar en hızlı büyüdü. Bir konsolun çıkış tarafını bu platformlar için ayarlıyorsanız, canlı yayın ses bit hızı ve kodlama ayarları dökümümüz yayın alım özelliklerini kapsıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Küresel çevrimiçi video içerik üreticisi nüfusu, 2025 (2030 öngörüsü) | 246 milyon (267 milyon) | Futuresource Consulting, içerik üreticisi nüfusu açıklaması, 2 Nisan 2026 |
| Hevesli ve profesyonel içerik üreticilerinin tüm içerik üreticileri içindeki payı, 2025 ve 2030 öngörüsü | Yaklaşık %35 ve yaklaşık %38 | Futuresource Consulting, içerik üreticisi nüfusu açıklaması, 2 Nisan 2026 |
| İçerik üreticisi olarak nitelendirilen anket katılımcıları (16 ila 75 yaş, 8 pazar) | %53 (Çin %81, Hindistan %79, Brezilya %58) | Futuresource Consulting, içerik üreticisi ve stüdyo ölçekleme açıklaması, 27 Ocak 2026 |
| İzlenen platformlarda toplam canlı yayın izlenme saatleri, 2025 | 36,4 milyar (%6 artış) | Stream Hatchet 2025 Yearly Report |
| Kick izlenme saatleri, 2025 | 4,5 milyar (%131 artış) | Stream Hatchet 2025 Yearly Report |
| YouTube Gaming canlı izlenme saatleri, 2025 | 8,8 milyar (rekor yıl) | Stream Hatchet 2025 Yearly Report |
| Oyun dışı içeriğin Twitch izlenmesindeki payı, 2025 | %22 | Stream Hatchet 2025 Yearly Report |
Bağlam notu: Just Chatting ve IRL gibi sohbet ağırlıklı kategoriler, ses kalitesinin ve dolayısıyla mikrofon işlemenin en çok açığa çıktığı yerlerdir. Kaynaklar: içerik üreticisi nüfusu açıklaması, Live Streaming Trends içindeki 2025 Yearly Report.
6. Podcast Yapımcıları Gerçekte Neyi Bağlıyor
Kurulu donanıma ilişkin anket verisi az ve en iyi herkese açık veri seti, bir yayıncı anketi değil, bir podcast yapımcısı anketi. Podcast yapımcılarının yarısından biraz fazlası (%52,8) bir ses arayüzü, dijital kaydedici veya mikser kullanıyor; bu oran 2019’da %47’ydi. Bu, herhangi bir konsol için ulaşılabilir tabandır: geri kalan herkes doğrudan bir USB mikrofona veya yerleşik mikrofona kayıt yapıyor.
Model listesi, hepsi bir arada konsolların ne kadar yayıldığını gösteriyor. İki RODECaster Pro nesli birlikte anılan cihazların %17,4’ünü oluşturuyor (kendi hesabımız: %11,5 artı %5,9); bu, en popüler tek arayüzden fazla. Geleneksel bir analog mikser neredeyse hiç görünmüyor: anılan tek model Yamaha MG10XU oldu, %1,1 ile (aynı anket). Mevcut en güncel veri: The Podcast Host Gear Survey 2024.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Ses arayüzü, dijital kaydedici veya mikser kullanan podcast yapımcıları, 2024 (2019 ile karşılaştırma) | %52,8 (2019’da %47), 511 katılımcı | The Podcast Host Gear Survey 2024 |
| Anılan arayüz, kaydedici ve mikser modelleri içinde Scarlett 2i2 arayüzünün payı | %14,1 | The Podcast Host Gear Survey 2024 |
| Anılan modeller içinde Zoom PodTrak P4 payı | %11,9 | The Podcast Host Gear Survey 2024 |
| Anılan modeller içinde RODECaster Pro (orijinal) payı ve RODECaster Pro II payı karşılaştırması | %11,5 ve %5,9 | The Podcast Host Gear Survey 2024 |
| ”Diğer” olarak gruplanan modeller (cihazların uzun kuyruğu) | %39,3 | The Podcast Host Gear Survey 2024 |
Bağlam notu: anket kendi kendine seçilmiş katılımcılardan oluşuyor ve model paylarının tüm katılımcılar içindeki pay mı yoksa yalnızca cihaz kullanıcıları içindeki pay mı olduğunu belirtmiyor; listelenen paylar yaklaşık %100’e toplanıyor, bu da ikincisini düşündürüyor. Kaynak: podcast ekipman anketi 2024.
7. Özellik ve Teknik Özellik Panoraması: Kanallar, DSP ve Çok İzli USB
Bir yayın konsolu tek kutuda üç şeydir: bir mikrofon ön yükselteci, sıkıştırma, gate ve efektler için dahili bir DSP (dijital sinyal işlemcisi) ve bilgisayara birbirinden ayrı birkaç ses aygıtı sunan bir USB arayüzü. Windows’un kendi USB Audio 2.0 sürücüsü paylaşımlı modda sekizden fazla kanalı desteklemiyor; birden fazla uygulamanın aynı anda tek bir aygıttan ses çaldığı varsayılan mod bu. Bu durum, GoXLR gibi konsolların neden tek geniş bir çok izli aygıt olarak değil, sohbet, oyun, müzik ve sistem sesi için ayrı aygıtlar olarak göründüğünü açıklamaya yardımcı oluyor.
Üretici teknik özellik sayfaları pazarlama temel çizgisini belirler. EIN (eşdeğer giriş gürültüsü), ön yükseltecin kendi tıslamasının bir giriş seviyesi olarak ifadesidir ve daha negatif bir değer daha sessiz bir ön yükselteç anlamına gelir. Aşağıdaki rakamlar üreticilerin kendi beyanlarıdır, bağımsız ölçümler değildir. Bu konsollardaki dahili vokal efektleri, yayıncı ses efektleri gibi yazılım zincirlerinin PC tarafında yaptığı işin aynısını yapar ve tampon ayarları ikisi için de önemlidir; DAW tampon boyutu ve gecikme istatistiklerimiz bunu gösteriyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Yerleşik USB Audio 2.0 sınıf sürücüsünü ilk kez içeren Windows sürümü | Windows 10, sürüm 1703 | Microsoft Learn, USB Audio 2.0 Drivers (27 Ekim 2025’te güncellendi) |
| Yerleşik sürücünün Windows paylaşımlı modunda desteklediği kanallar | Sekizden fazla değil | Microsoft Learn, USB Audio 2.0 Drivers |
| Yerleşik sürücünün desteklediği örnek biçimleri | Örnek başına 8 ila 32 bit PCM; 32 bit IEEE kayan nokta | Microsoft Learn, USB Audio 2.0 Drivers |
| Yerleşik sürücünün çok saatli bir aygıtta kullanacağı saat kaynakları | Bir (yalnızca varsayılan saat kaynağı) | Microsoft Learn, USB Audio 2.0 Drivers |
| Logitech’in Blue Microphones ürünleri için rakip olarak andığı şirketler | 6 (Rode, Audio-Technica, Samson, Shure, Razer, Apogee) | Logitech Form 10-K, 2026 mali yılı |
| RODECaster Pro II: kanallar, kombo girişler, ön yükselteç kazancı ve EIN | 9 kanal (6 fiziksel ve 3 sanal fader), 4 kombo giriş, 76 dB kazanç, -131,5 dBV EIN | RODE ürün sayfası (üreticinin kendi beyanı) |
| Elgato Wave XLR MK.2: kazanç, EIN ve biçim | 80 dB kazanç, -130 dB EIN (A ağırlıklı), 48 kHz / 24 bit | Elgato ürün sayfası (üreticinin kendi beyanı) |
| GoXLR: mikser düzeni ve platform | 4 motorlu faderlı 4 kanallı mikser; bir Windows PC uygulaması gerektirir | TC-Helicon ürün sayfası (üreticinin kendi beyanı) |
Bağlam notu: üreticilerin kazanç ve EIN rakamları her üreticinin kendi koşullarında ölçülür ve markalar arasında doğrudan karşılaştırılamaz. Kaynaklar: USB Audio 2.0 sürücü belgeleri, Form 10-K üzerindeki 2026 mali yılı yıllık raporu, RODECaster Pro II ürün sayfası, Wave XLR ürün sayfası, GoXLR ürün sayfası.
Özet: Ses Mikseri ve Yayın Konsolu Pazarı Rakamlarla
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Küresel stüdyo ve yayın ses gelirinde ev stüdyosu payı, 2025 | %55,3 | Futuresource Consulting, Ocak 2026 |
| Ses mikser konsolu pazarı, 2025 tahmini | 636,24 milyon USD | Mordor Intelligence (ücretli araştırma) |
| Ücretli 2025 ses arayüzü pazarı tahminlerinin aralığı | 229,95 milyon USD ile 8,83 milyar USD arası | SNS Insider; Market Research Future (ücretli araştırma) |
| Ses arayüzü pazarı, 2025 tahmini (orta aralıktaki firma) | 283,90 milyon USD | TechSci Research (ücretli araştırma) |
| Corsair Gamer and Creator Peripherals geliri, 2025 | $492,1 milyon (%4 artış) | Corsair 2025 mali yıl sonuçları |
| Logitech Gaming kategorisi satışları, 2026 mali yılı | $1.414,2 milyon (%6 artış) | Logitech 2026 mali yılı 4. çeyrek sonuçları |
| Focusrite Content Creation geliri, 31 Ağustos 2025’e kadar 12 ay | 123,0 milyon sterlin (%11,0 artış) | Focusrite plc denetlenmemiş sonuçları |
| Yamaha Audio Equipment segment geliri, 2026 mali yılı | 142.444 milyon yen (%3,6 düşüş) | Yamaha Corporation 2026 mali yılı sonuçları |
| ABD profesyonel ses satışları, 2024 | $1,59 milyar (%3,3 artış) | NAMM 2025 Global Report |
| ABD müzik ürünleri perakende değeri, 2025 | $8,2 milyar (%0,8 düşüş) | Music Trades 2026 Industry Census Report |
| Sweetwater geliri, 2025 | $1,86 milyar | Sweetwater, Music Inc. üzerinden |
| Canlı yayın izlenme saatleri, 2025 | 36,4 milyar (%6 artış) | Stream Hatchet 2025 Yearly Report |
| Kick izlenme saatleri, 2025 | 4,5 milyar (%131 artış) | Stream Hatchet 2025 Yearly Report |
| Arayüz, kaydedici veya mikser kullanan podcast yapımcıları | %52,8 | The Podcast Host Gear Survey 2024 |
| Windows paylaşımlı modunda kanal sınırı, yerleşik USB Audio 2.0 sürücüsü | Sekiz | Microsoft Learn |
| RODECaster Pro II ön yükselteç kazancı ve EIN | 76 dB, -131,5 dBV | RODE ürün sayfası (üreticinin kendi beyanı) |
Metodoloji ve Kaynaklar
- Futuresource Consulting: ev stüdyosu ve içerik üreticisi anketi açıklaması, 27 Ocak 2026 ve içerik üreticisi nüfusu açıklaması, 2 Nisan 2026 (sekiz pazarda 16 ila 75 yaş arası 16.099 kişilik anket).
- Mordor Intelligence: Audio Mixers Console Market raporu (ücretli araştırma, herkese açık özet).
- TechSci Research: Audio Interface Market raporu (ücretli araştırma, herkese açık özet).
- SNS Insider: Audio Interface Market raporu (ücretli araştırma, herkese açık özet).
- Market Research Future: Audio Interface Market raporu (ücretli araştırma, herkese açık özet).
- Corsair Gaming: 2025 mali yılı sonuç açıklaması ve 2026 3. çeyrek sonuçları, SEC Form 8-K.
- Logitech International: 2026 mali yılı 4. çeyrek sonuçları, SEC Form 8-K, 2026 mali yılı Form 10-K ve 2027 mali yılı 2. çeyrek sonuçları.
- Focusrite plc: 31 Ağustos 2025’e kadar 12 ay için denetlenmemiş sonuçlar (PDF).
- Yamaha Corporation: 31 Mart 2026’da sona eren mali yıl için konsolide finansal sonuçlar (PDF).
- NAMM: 2025 Global Report temel çıkarımları.
- Music Trades: 2026 Industry Census Report özeti ve Top 200 Retailers raporu.
- Music Inc.: Sweetwater Reports Record-Breaking 2025, 2 Şubat 2026.
- Stream Hatchet: 2025 Yearly Report in Live Streaming Trends.
- The Podcast Host: Podcast Gear Survey 2024 (511 katılımcı, 9 Temmuz 2024’te yayımlandı).
- Microsoft: USB Audio 2.0 Drivers belgeleri.
- Üretici teknik özellik sayfaları (üretici beyanları): RODE RODECaster Pro II, Elgato Wave XLR, TC-Helicon GoXLR.
- Veri notu: ücretli pazar büyüklüğü rakamları, aynı 2025 ses arayüzü pazarı için yaklaşık 38 katlık bir farkla çelişiyor (229,95 milyon USD ve 8,83 milyar USD) ve herkese açık özetler tanımlarını uzlaştırmaya yetecek ayrıntıyı vermiyor; bu yüzden bunları yalnızca yön gösterici olarak değerlendirin. Arayüz raporlarından biri ayrıca %52,37’lik bir USB bağlantı payı veriyor; çapraz doğrulanamadığı için bunu dışarıda bıraktık. 3. bölümdeki Content Creation rakamları, mali yıl sonu değişikliği nedeniyle denetlenmemiştir ve 31 Ağustos 2026’da sona eren yarıyıla ait bölüm ayrıntısı doğrulayabileceğimiz bir biçimde mevcut değildi. Sayım yayıncısının ana sayfası dokuz aylık bir satış rakamını tutarsız etiketliyor, bu yüzden yalnızca 2025 sayım rakamlarını kullandık. Dokuz aylık çevre birimleri büyümesi, çevre birimlerinin şirket gelirindeki payı ve RODECaster birleşik payı, yayımlanan rakamlardan yaptığımız kendi hesaplamalarımızdır. ABD profesyonel ses rakamı ve podcast yapımcısı ekipman anketi mevcut en güncel verilerdir (2024). 2. bölümdeki Gaming kategorisi fareleri, klavyeleri ve direksiyonları da kapsıyor, bu yüzden ses payını olduğundan büyük gösteriyor.
- Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, Corsair’in 2027 başında 2026 dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla birlikte gelmesi bekleniyor.