Bir Shure SE535 kulak içi monitörü 1 ohm’luk yerine 50 ohm’luk bir kaynaktan sürmek, frekans yanıtını 7,5 dB’ye kadar kaydırdı (Sound On Sound, Phones and Ohms 2019); bu, bağımsız test uzmanlarının duyulabilir saydığı 1 dB’nin birkaç katı (bölüm 1). İnsanların gerçekte fişe taktığı kaynaklar hiç de tekdüze değil: Apple’ın USB-C adaptörü 0,9 ohm ölçülürken Google’ın Pixel adaptörünün ikinci sürümü 7,6 ohm ölçüldü (Audio Science Review, Apple ve Google USB-C adaptör incelemesi 2019). Kablonun diğer ucunda, çok sürücülü bir Shure SE846 5 kHz’de 5,5 ohm’a kadar düşüyor (Archimago’s Musings, kulaklık empedansı ölçümleri 2021); bu da o kulaklık için “güvenli” kaynak empedansını 1 ohm’un altına çekiyor. Stereophile’ın laboratuvar ölçümlerinden, Reference Audio Analyzer’dan, IEC webstore’dan, Audio Precision’dan, bağımsız ölçüm bloglarından ve forumlardan ve bu şekilde etiketlenmiş üretici belgelerinden veri derledik. Aynı ekipmanın ticari tarafı (satışlar, segmentler ve dongle benimsenmesi) için kulaklık DAC ve amplifikatör pazarı istatistiklerimize bakın; bu sayfa, amplifikatör ile kulaklık arasındaki elektriksel el sıkışmaya odaklanıyor.
TL;DR
- 50 ohm’luk bir kaynak, 1 ohm’luk bir kaynağa kıyasla Shure SE535’in yanıtını 7,5 dB’ye kadar kaydırdı (Sound On Sound, Phones and Ohms 2019).
- Kaynak ile kulaklık empedansı oranı 1/8 olduğunda kulaklık gerilimin 0,89’unu alır, yani yaklaşık 1 dB daha az (NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011).
- Apple’ın USB-C adaptörü 0,9 ohm, Google’ın ikinci Pixel adaptörü 7,6 ohm ölçüldü (Audio Science Review 2019).
- İkinci bir laboratuvar aynı Apple adaptörünü 40 Hz ile 15 kHz arasındaki ortalamada 0,3 ohm olarak buldu (Reference Audio Analyzer, Apple A2155 raporu).
- Hi-fi entegre amplifikatörlerin kulaklık çıkışları 665 ohm (Rotel RA-6000) ve 320 ohm (Marantz Model 40n) ölçülürken, Benchmark HPA4 için bu değer 0,6 ohm’du (Stereophile ölçümleri, 2021 ile 2023 arası).
- IEC 61938’in 2018 baskısı önerilen çıkış kaynak empedansını “ayarladı” (IEC Webstore, IEC 61938:2018).
- EN 50332 kulaklık güvenlik testleri 2,0 ohm veya daha düşük bir sinyal kaynağı gerektiriyor (Audio Precision, TN143 Headphone Electroacoustic Measurements 2024).
- IEC 60268-7, bir kulaklığın empedans eğrisinin nominal empedansının %80’inin altına asla düşmemesini şart koşuyor (Audio Precision TN143 2024).
- Bir Shure SE846 kulak içi monitörü 5 kHz’de 5,5 ohm’a kadar düşüyor (Archimago’s Musings 2021).
- Dengeli armatür sürücüleri tipik olarak 100 ile 300 Hz arasında dirençsel davranıştan endüktif davranışa geçer (Knowles WP03 teknik belgesi, üreticinin kendi belgesi).
- 2024 MacBook Air, 30 ohm’a 1,25 V ve 48 mW verdi (Audio Science Review forum ölçümleri, 30 Mayıs 2025).
1. Rakamlarla Gerilim Bölücü: 1/8 Kuralı ve Sönümleme Faktörü
Çıkış empedansı, bir amplifikatörün kulaklıkla seri olarak fiilen devreye soktuğu dirençtir. İkisi bir gerilim bölücü oluşturur: kaynağın kendine ayırdığı gerilim payı sürücüye hiç ulaşmaz. Kulaklığın empedansı frekansla değiştiği için bu pay da frekansla değişir ve ortaya kimsenin istemediği bir ekolayzır çıkar. 1/8 oranında (kaynak empedansı, kulaklık empedansının sekizde biri), kulaklık gerilimin yine 0,89’unu alır, yani yaklaşık 1 dB’lik bir düşüş yaşanır (NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011); “1/8 kuralı”nın ardındaki aritmetik budur.
Sönümleme faktörü aynı oranın tersine çevrilmiş halidir: kulaklık empedansı bölü kaynak empedansı. Dolayısıyla 1/8 kuralı, 8’lik bir sönümleme faktörü demektir. Kural kusursuzluğu hedeflemez; en kötü durumdaki tonal kaymayı duyulabilirliğin sınırına yakın tutmayı hedefler. Aşağıdaki satırlar, kaynak iki haneli ohm değerlerine çıktığında gerçek kulaklıkların bu bölgeyi ne kadar hızlı terk ettiğini gösteriyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Kaynak empedansı kulaklık empedansının 1/8’i olduğunda kulaklığa ulaşan gerilim | yüksüz gerilimin 0,89’u, yaklaşık 1 dB daha düşük | NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011 |
| Kulaklıklar için önerilen asgari sönümleme faktörü (kulaklık empedansı bölü kaynak empedansı) | 8 veya daha iyi | NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011 (yazar yorumu) |
| Bir Ultimate Ears SuperFi 5 IEM’in 43 ohm’luk kaynaktan ve 10 ohm’luk kaynaktan sürüldüğündeki frekans yanıtı değişimi | toplam 12 dB ve 6 dB | NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011 |
| Bir Shure SE535 IEM’in azami yanıt sapması, 50 ohm’luk kaynak ile 1 ohm’luk kaynak karşılaştırmasında | 7,5 dB | Sound On Sound, Phones and Ohms 2019 |
| Bağımsız amplifikatör testlerinde duyulabilirlik eşiği sayılan yanıt değişimi | 1 dB | Archimago’s Musings, kulaklık empedansı ölçümleri 2021 |
Bağlam: SuperFi 5 ve SE535 rakamları, bu etkinin bulabildiğimiz en net herkese açık öncesi-sonrası ölçümleri, ancak üç yıldan eski. Mevcut en güncel veri: yukarıdaki 2011 ve 2019 ölçümleri. Fizik değişmedi; değişen kulaklık modelleri.
2. Telefonlar, Dongle’lar ve Taşınabilir Oynatıcılar: Ölçülen Çıkış Empedansı
Taşınabilir kaynaklar, neredeyse ideal olanlar ile bazıları için yeterince iyi olanlar olarak ikiye ayrılıyor. Apple’ın USB-C adaptörü 0,9 ohm ölçülürken, aynı incelemede Google’ın Pixel adaptörünün ikinci sürümü 7,6 ohm ölçüldü (Audio Science Review, Apple ve Google USB-C adaptör incelemesi 2019). Bağımsız ikinci bir laboratuvar olan Reference Audio Analyzer, Apple adaptörünü 40 Hz ile 15 kHz arasındaki ortalamada 0,3 ohm ile daha da düşük buldu (Reference Audio Analyzer, Apple A2155 raporu); aradaki fark farklı bir ürünü değil test yöntemini yansıtıyor ve Veri notunda kayıt altına alındı.
Bir sayının “düşük” olup olmadığı tamamen kulaklığa bağlıdır. 1/8 kuralını SE846’nın 5. bölümdeki 5,5 ohm’luk asgarisine uygulayın: 5,5 bölü 8 yaklaşık 0,69 ohm eder. Bu hesaba göre Apple adaptörü bir laboratuvarın rakamıyla (0,3) geçiyor, diğerininkiyle (0,9) kalıyor ve bu tablodaki diğer tüm kaynaklar kalıyor. 20 ohm’luk bir dongle ise başka bir lig: 32 ohm nominal bir kulaklıkta kaynak empedansı yükün %62’sine eşit (20 bölü 32), yani 1/8 sınırının dört katından fazla.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Çıkış empedansı, Apple USB-C - 3,5 mm adaptör ile Google Pixel USB-C adaptörü (ikinci sürüm) karşılaştırması | 0,9 ohm ve 7,6 ohm | Audio Science Review, Apple ve Google USB-C adaptör incelemesi 2019 |
| Aynı Apple adaptörü (model A2155), 40 Hz ile 15 kHz arasında ortalama çıkış empedansı | 0,3 ohm | Reference Audio Analyzer, Apple A2155 amplifikatör raporu (2026’da erişildi) |
| Soditer “dördüncü nesil” USB-C adaptörü (Realtek ALC4042 çipi), çıkış empedansı | 20 ohm | Archimago’s Musings, Soditer USB-C adaptör ölçümleri 2020 |
| Bir kulaklık kalibrasyon şirketi olan Sonarworks tarafından ölçülen akıllı telefonlar | 170 cihaz, çoğu 1 ile 10 ohm arasında | Sound On Sound, Phones and Ohms (2. sayfa) 2019, Sonarworks verileri |
| Aynı Sonarworks örnekleminde Sony akıllı telefonlar | çıkış empedansı on küsur ohm düzeyinde | Sound On Sound, Phones and Ohms 2019 (Sonarworks verileri) |
| Apple iPhone 3G kulaklık girişi, çıkış empedansı | ses bandı boyunca 3,1 ohm | Stereophile, JH16 Pro ölçümleri 2011 |
Bağlam: Sonarworks akıllı telefon örnekleminde makale, Apple ve Samsung telefonların iyi sonuç verdiğini, en zayıf sonuçların ise daha az yaygın markalardan geldiğini bildiriyor. Akıllı telefonlar için mevcut en güncel veri: 2019; bu nedenle telefon satırını güncel modellerin bir resmi olarak değil, tarihsel bir referans olarak değerlendirin.
3. Masaüstü Amplifikatörler, Arayüzler ve Hi-Fi Kulaklık Çıkışları
Masaüstü ekipman, 0,3 ohm’un altından 665 ohm’a kadar üç büyüklük mertebesinden fazlasını kapsıyor. Rotel RA-6000’in kulaklık çıkışı “tüm ses frekanslarında” 665 ohm ölçülürken, özel kulaklık amplifikatörü Benchmark HPA4 için bu değer 0,6 ohm’du (Stereophile, Rotel RA-6000 ölçümleri 2023). Bu, bir alıcının aynı rafa koyabileceği iki ürün arasında 1.000’e 1’i aşan bir oran demek.
Yüzlerce ohm ölçen bir çıkış, frekans yanıtını kulaklığın empedans eğrisine teslim eder; bu tam olarak 1. bölümde anlatılan gerilim bölücü etkisidir ve bir kulaklık amplifikatörü üreticisi sabit bir seri direnci en yaygın çıkış devresi olarak tanımlıyor (son satıra bakın). Bu tablodaki özel kulaklık amplifikatörleri ve dönüştürücüler 0,3 ohm’un altından yaklaşık 10 ohm’a kadar uzanıyor ve 10 ohm’luk cihazlar gri bir bölgede yer alıyor: 10 ohm, 300 ohm’luk bir kulaklığın 1/30’u, yani 1/8 kuralının rahatça içinde, ancak SE846’nın 5,5 ohm’luk asgarisinin neredeyse iki katı (bölüm 5).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Benchmark HPA4 kulaklık amplifikatörü, çıkış empedansı | 20 Hz ve 1 kHz’de 0,6 ohm, 20 kHz’de 0,83 ohm | Stereophile, Benchmark HPA4 ölçümleri 2021 |
| RME ADI-2 Pro FS dönüştürücü, kulaklık çıkış empedansı | tüm spektrumda 0,3 ohm’un altında | Archimago’s Musings, kulaklık empedansı ölçümleri 2021 |
| Topping DX3 Pro V2 ve ASUS Xonar, kulaklık çıkış empedansı | yaklaşık 10 ohm | Archimago’s Musings, kulaklık empedansı ölçümleri 2021 |
| Audio Research I/50 entegre amplifikatör, kulaklık çıkış empedansı | 20 Hz ile 20 kHz arasında 48 ohm | Stereophile, Audio Research I/50 ölçümleri 2023 |
| Marantz Model 40n entegre amplifikatör, kulaklık çıkış empedansı | 320 ohm | Stereophile, Marantz Model 40n ölçümleri 2022 |
| Rotel RA-6000 entegre amplifikatör, kulaklık çıkış empedansı | tüm ses frekanslarında 665 ohm | Stereophile, Rotel RA-6000 ölçümleri 2023 |
| Benchmark HPA2 kulaklık amplifikatörü, üreticinin belirttiği çıkış empedansı | yaklaşık 0,1 ohm | Benchmark Media, Headphone Impedance and Sensitivity 2014 (üreticinin kendi iddiası) |
| Bir kulaklık amplifikatörü üreticisine göre en yaygın kulaklık çıkış devresi | op-amp sürücü ve ardından 30 ohm’luk seri direnç | Benchmark Media, The 0-Ohm Headphone Amplifier 2001 (üreticinin kendi iddiası) |
Bağlam: aynı derginin satın alma rehberi, Rotel çıkışının “çok yüksek kaynak empedansı”nı düşük empedanslı kulaklıklar için ideal olmayan biçimde tanımlıyor (Recommended Components 2024 Edition: Integrated Amplifiers). HPA4 ve RME rakamları üç yıldan eski; mevcut en güncel veri: 2021 ölçümleri.
4. Standartlar: IEC 61938, 120 Ohm’luk Miras ve Test Kuralları
Bu kaynaklarda anılan resmi kulaklık kaynak empedansı hedefi eski bir hedef ve sonradan revize edildi. IEC 61938’in 12 Ocak 2018’de yayımlanan üçüncü baskısı, değişiklikleri arasında “önerilen çıkış kaynak empedansı değerinin ayarlandığını” sıralıyor (IEC Webstore, IEC 61938:2018). Yeni değer ödeme duvarının arkasında; bu nedenle standart elinde olmadan belirli bir yeni rakam aktaran her yazıya temkinli yaklaşılmalı.
Ölçüm standartları eski 120 ohm fikrinin tersi yönde ilerledi. Test laboratuvarları mükemmel bir gerilim kaynağına yakın bir kaynak ister ki test amplifikatörü değil kulaklığı yansıtsın: kulaklıkların üretebileceği azami ses basıncı seviyesini sınırlayan Avrupa standardı EN 50332, 2,0 ohm veya daha düşük bir test sinyal kaynağı gerektiriyor (Audio Precision, TN143 Headphone Electroacoustic Measurements 2024). Aynı not, test ettiği kulaklık girişli bazı tüketici cihazlarının çok daha yüksek bir çıkış empedansına sahip olduğunu da ekliyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| IEC 61938’in ilk çıkışı ve kulaklık çıkışı önerisi | 1996, 120 ohm kaynak empedansı | Sound On Sound, Phones and Ohms 2019 |
| IEC 61938’in güncel baskısı | 12 Ocak 2018’de yayımlanan 3.0 baskı, 2013 tarihli ikinci baskının yerini aldı | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| 2018 baskısındaki kulaklıkla ilgili değişiklik | önerilen çıkış kaynak empedansı “ayarlandı” (değer herkese açık özette yok) | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| 2018 baskısında empedansı tanımlı hoparlör sistemleri için yeni önerilen değer | 6 ohm | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| EN 50332 kapsamında test sinyal kaynağının azami çıkış empedansı | 2,0 ohm | Audio Precision TN143 2024 |
| IEC 60268-7’nin bir kulaklığın nominal empedansı için kuralı | empedans eğrisinin asgarisi her frekansta nominal değerin en az %80’i olmalı | Audio Precision TN143 2024 |
| IEC 60268-7’nin kulaklık empedansının ölçülüp gösterilmesini şart koştuğu frekans aralığı | 20 Hz ile 20 kHz | Audio Precision TN143 2024 |
Bağlam: 120 ohm rakamı 1996’dan kalma ve aynı makaleye göre amplifikatör tasarımcıları arasında hiç tutmadı. 2018 baskısının herkese açık önizlemesi değişikliği listeliyor ama yeni kulaklık değerini yazdırmıyor.
5. Kulaklık ve IEM Empedans Eğrileri: Nominal Değerler Neden Yanıltır
Nominal empedans, bir eğrinin yerine geçen tek bir sayıdır ve amplifikatörün gördüğü şey eğridir. Sonarworks 797 kulaklık modelinde empedansı ölçtü ve %57’sinin empedansının frekansla bir miktar değiştiğini buldu (Sound On Sound, Phones and Ohms 2019). Empedansı düz kalan geri kalan modellerde daha yüksek bir kaynak empedansı çoğunlukla sesi kısar; %57’lik grupta ise tonal dengeyi yeniden şekillendirir.
Çok sürücülü dengeli armatürlü kulak içi monitörler en kötü durumdur. Dengeli armatür (balanced armature), birçok IEM’de kullanılan minyatür bir sürücü türüdür ve alışılmadık derecede düşük frekanslarda endüktif hale gelir (empedansı frekansla yükselir), böylece empedans orta frekanslarda tırmanır; sinyali sürücüler arasında bölen pasif çapraz geçiş filtreleri ise çukurlar ve tepeler ekler. JH Audio JH16 Pro, nominal değer kurallarının neden önemli olduğunu gösteriyor: 18 ohm nominal değerli olmasına rağmen bas bölgesinde ortalama yaklaşık 13 ohm’dur; bu, nominal değerinin %72’sidir (13 bölü 18) ve IEC 60268-7’nin nominal değer için koyduğu %80 tabanının altındadır (bölüm 4’e bakın). Ölçek için, bu elektriksel dalgalanmalar kulaklık birimler arası farklılık istatistikleri yazımızda ele alınan örnekten örneğe farklarla boy ölçüşebilir.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Empedansı frekansla değişen, ölçülmüş 797 kulaklık modelinin payı | %57 | Sound On Sound, Phones and Ohms 2019 (Sonarworks verileri) |
| Shure SE846 IEM, asgari empedans | 5 kHz’de 5,5 ohm | Archimago’s Musings, kulaklık empedansı ölçümleri 2021 |
| Ultimate Ears SuperFi 5 IEM, empedans aralığı | 10 ile 90 ohm | Archimago’s Musings, kulaklık empedansı ölçümleri 2021 |
| JH Audio JH16 Pro IEM (nominal 18 ohm), ölçülen empedans | bas ve alt orta frekanslarda yaklaşık 13 ohm, 2 kHz’de azami 35 ohm | Stereophile, JH16 Pro ölçümleri 2011 |
| Dengeli armatür sürücülerinin dirençsel davranıştan endüktif davranışa geçtiği frekans | tipik olarak 100 ile 300 Hz | Knowles, WP03 The Science of Premium Sound teknik belgesi (üreticinin kendi belgesi) |
| Knowles RAI-33651-000 dengeli armatür sürücüsü, nominal empedans | 25 ohm DC direnç, 500 Hz’de 36 ohm, 1 kHz’de 60 ohm | Knowles RAI-33651-000 veri sayfası (üretici şartnamesi) |
Bağlam: dinamik sürücüler de dalgalanır, ancak esas olarak rezonansları çevresinde yukarı yönde; Phones and Ohms makalesi, empedansın “nominal değerinin 1,5 katından fazlasına çıkabildiğini” belirtiyor, tipik olarak 100 Hz civarında. Aynı makale, SE535’in nominal 32 ohm’dan 9 ohm’a düştüğünü gösteriyor; bu, 1. bölümdeki 7,5 dB’lik dalgalanmasını açıklıyor. JH16 Pro verileri üç yıldan eski; mevcut en güncel veri: 2011 ölçümleri.
6. Gerilim, Güç ve Hassasiyet: Bir Kaynağın Ne Sağlaması Gerekir
Düşük çıkış empedansı işin yarısıdır; kaynağın yeterli gerilimi de sağlaması gerekir. 2024 MacBook Air kulaklık çıkışı 30 ohm’a 1,25 V ve 48 mW, 300 ohm’a ise 2,97 V ve 29 mW verdi (Audio Science Review forumu, MacBook Air 2024 kulaklık çıkışı ölçümleri, 30 Mayıs 2025); bu, Apple’ın kendi belirttiği 150 ohm altında 1,25 Vrms ve 150 ohm ile 1k ohm arasında 3 Vrms ile örtüşüyor (Apple Support, Use high-impedance headphones with your Mac, üreticinin kendi iddiası). Başka bir deyişle, aynı port bağlanan kulaklığa göre azami gerilimini değiştiriyor.
Bir kaynağın yeterince yüksek sesli olup olmadığını güç hassasiyeti değil, gerilim hassasiyeti öngörür. Benchmark’ın tablosu, 300 ohm’luk bir Sennheiser HD 650 ile 22 ohm’luk bir Audeze LCD-X’in miliwatt başına değerleri 11 dB farklı olsa da volt başına birbirinin 0,5 dB’i içinde kaldığını gösteriyor (Benchmark Media, Headphone Impedance and Sensitivity 2014, üreticinin kendi tablosu). Düşük hassasiyetli planar kulaklıklar gerilim eşiğini daha da yükseltir; bu, planar manyetik ve dinamik sürücü bozulma istatistikleri yazımızda ele alınan bir tasarım ödünleşimidir.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| AKG K1000 (78 dB/V) ile Astell and Kern AKR03 Roxanne Max (140 dB/V) arasındaki hassasiyet farkı | 62 dB, aynı ses seviyesi için K1000’in yaklaşık 1258 kat daha fazla gerilime ihtiyaç duyması | Sound On Sound, Phones and Ohms 2019 |
| Sennheiser HD 650 (300 ohm) ve Audeze LCD-X (22 ohm), volt başına ve miliwatt başına hassasiyet | 1 Vrms’de 112 ve 112,5 dB SPL; 1 mW’ta 107 ve 96 dB SPL | Benchmark Media, Headphone Impedance and Sensitivity 2014 (üreticinin kendi tablosu) |
| Sony MDR-V600’ün (1 Vrms’de 119,5 dB SPL) Sennheiser HD 650’ye (1 Vrms’de 112 dB SPL) kıyasla aynı gerilimle sürüldüğündeki ses seviyesi | yaklaşık 7,5 dB daha yüksek | Benchmark Media, Headphone Impedance and Sensitivity 2014 (üreticinin kendi tablosu) |
| Kulaklıkların tipik güç gereksinimi | birkaç miliwatttan 500 miliwatta kadar | Audio Precision TN143 2024 |
| Apple’ın belirttiği Mac kulaklık çıkışı, kulaklık empedansına göre | 150 ohm altında en fazla 1,25 Vrms; 150 ohm ile 1k ohm arasında 3 Vrms | Apple Support, Use high-impedance headphones with your Mac (üreticinin kendi iddiası) |
| 2024 MacBook Air kulaklık çıkışı, 30 ohm ve 300 ohm yüklerde ölçülen | 1,25 V ve 48 mW (ideal 52 mW); 2,97 V ve 29 mW | Audio Science Review forum ölçümleri, 30 Mayıs 2025 |
| Apple A2155 USB-C adaptörü, kırpılmadan önceki azami çıkış | 0,5 Vrms ve 32,1 mA | Reference Audio Analyzer, Apple A2155 amplifikatör raporu (2026’da erişildi) |
Bağlam: 52 mW “ideal” değer, 30 ohm’a 1,25 V’un hesaplanan sonucudur (1,25’in karesi bölü 30); ölçülen azami değer 48 mW çıktı, yani bunun yaklaşık %92’si (48 bölü 52).
Özet: Rakamlarla Kulaklık Amplifikatörü Çıkış Empedansı Eşleştirme
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Bir Shure SE535 IEM’in azami yanıt sapması, 50 ohm’luk kaynak ile 1 ohm’luk kaynak karşılaştırmasında | 7,5 dB | Sound On Sound, Phones and Ohms 2019 |
| 1/8 kaynak-kulaklık empedans oranında kulaklığa ulaşan gerilim | 0,89, yaklaşık 1 dB daha düşük | NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011 |
| Ultimate Ears SuperFi 5’in 43 ohm’luk kaynaktan frekans yanıtı değişimi | toplam 12 dB | NwAvGuy, Headphone and Amp Impedance 2011 |
| Apple USB-C adaptörü ile Google Pixel adaptörü (ikinci sürüm) çıkış empedansı karşılaştırması | 0,9 ohm ve 7,6 ohm | Audio Science Review 2019 |
| Apple A2155 USB-C adaptörü, 40 Hz ile 15 kHz arasında ortalama çıkış empedansı | 0,3 ohm | Reference Audio Analyzer (2026’da erişildi) |
| Soditer USB-C adaptörü, çıkış empedansı | 20 ohm | Archimago’s Musings 2020 |
| Kulaklık çıkış empedansı, Benchmark HPA4 kulaklık amplifikatörü ile Rotel RA-6000 ve Marantz Model 40n entegre amplifikatörleri karşılaştırması | 0,6 ohm ve 665 ohm ile 320 ohm | Stereophile ölçümleri, 2021 ile 2023 arası |
| IEC 61938 üçüncü baskı (12 Ocak 2018), kulaklıkla ilgili değişiklik | önerilen çıkış kaynak empedansı “ayarlandı” | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| EN 50332 kapsamında azami test kaynağı empedansı | 2,0 ohm | Audio Precision TN143 2024 |
| IEC 60268-7’nin bir kulaklığın empedans eğrisi için koyduğu taban | nominal empedansın en az %80’i | Audio Precision TN143 2024 |
| Shure SE846 IEM, asgari empedans | 5 kHz’de 5,5 ohm | Archimago’s Musings 2021 |
| Dengeli armatür sürücüleri, dirençsel davranıştan endüktif davranışa geçiş | tipik olarak 100 ile 300 Hz | Knowles WP03 teknik belgesi (üreticinin kendi belgesi) |
| Knowles RAI-33651-000 dengeli armatür sürücüsü, 500 Hz’de ve 1 kHz’de empedans | 36 ohm ve 60 ohm | Knowles RAI-33651-000 veri sayfası (üretici şartnamesi) |
| Sennheiser HD 650 ile Audeze LCD-X, 1 Vrms’de hassasiyet | 112 ve 112,5 dB SPL | Benchmark Media 2014 (üreticinin kendi tablosu) |
| 2024 MacBook Air, 30 ohm yükte ölçülen | 1,25 V ve 48 mW | Audio Science Review forumu, 30 Mayıs 2025 |
Metodoloji ve Kaynaklar
- Sound On Sound: Rudolfs Putnins, Phones and Ohms, Ekim 2019 ve 2. sayfa; 797 kulaklık modeli ve 170 akıllı telefona ilişkin Sonarworks empedans verileri dahil.
- NwAvGuy: Headphone and Amp Impedance, 9 Şubat 2011; burada kullanılan 1/8 kuralı aritmetiğinin ve SuperFi 5 ölçümlerinin kaynağı.
- Archimago’s Musings (bağımsız ölçüm blogu): kulaklık empedansı, hassasiyeti ve amplifikatör çıkış empedansı, 27 Mart 2021 ve Soditer USB-C adaptör ölçümleri, 25 Nisan 2020.
- Audio Science Review: Apple ve Google USB-C kulaklık adaptörleri incelemesi, 2019 ve bir forum üyesinin MacBook Air 2024 kulaklık çıkışı ölçümleri, 30 Mayıs 2025.
- Reference Audio Analyzer: Apple A2155 USB-C - 3,5 mm adaptör amplifikatör raporu (test tarihi sayfada gösterilmiyor).
- Stereophile (John Atkinson’ın laboratuvar ölçümleri): Rotel RA-6000, Marantz Model 40n, Audio Research I/50, Benchmark HPA4, JH Audio JH16 Pro ve Recommended Components 2024 Edition: Integrated Amplifiers. Yıllar, Stereophile’ın Recommended Components listelerindeki sayı atıflarından geliyor (HPA4 için Cilt 44 Sayı 2, Model 40n için Cilt 45 Sayı 8, RA-6000 ve I/50 için sırasıyla Cilt 46 Sayı 2 ve Sayı 9).
- IEC: IEC 61938:2018 Multimedia systems, guide to the recommended characteristics of analogue interfaces, 3.0 baskı.
- Audio Precision: TN143 Headphone Electroacoustic Measurements, 2024, Joe Begin tarafından; EN 50332 ve IEC 60268-7 gereksinimlerini özetliyor.
- Üretici belgeleri (kullanıldıkları her yerde üretici iddiası olarak etiketlendi): Benchmark Media, Headphone Impedance and Sensitivity 2014 ve The 0-Ohm Headphone Amplifier 2001; Apple Support, Use high-impedance headphones with your Mac; Knowles WP03 teknik belgesi ve Knowles RAI-33651-000 veri sayfası (iki Knowles belgesi de tarih basmıyor).
- Veri notu: iki bağımsız laboratuvar aynı Apple USB-C adaptörü konusunda hemfikir değil (Audio Science Review’da 0,9 ohm, Reference Audio Analyzer’da 40 Hz ile 15 kHz arasındaki ortalamada 0,3 ohm); ikisi de anılıyor, hiçbiri ortalamaya katılmıyor. Sound On Sound azami SE535 sapmasını 7,5 dB olarak bildirirken Sonarworks’ün kendi yardım merkezi makalesi yanıtın bozulması için 7 dB’lik bir en kötü durum tanımlıyor; biz yayımlanan 7,5 dB’lik şekil açıklaması rakamını kullanıyoruz. Kaynak empedansı ile kulaklık yanıtı üzerine hakemli literatür kısıtlı, bu yüzden bu derleme bağımsız ölçüm laboratuvarlarına yaslanıyor ve çekirdek verinin büyük bölümü (NwAvGuy 2011, Stereophile 2011, Sound On Sound 2019, Archimago 2020 ve 2021) üç yıldan eski. IEC 61938:2018’deki kulaklık kaynak empedansı değeri herkese açık değil ve IEC 60268-7’nin %80 kuralı, standart metni yerine Audio Precision’ın 2024 özeti üzerinden anılıyor; bu nedenle IEC 60268-7’nin güncel baskısıyla yeniden kontrol edilmelidir.
Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, Stereophile’ın bir sonraki Recommended Components baskısını yayımladığı zaman yapılması bekleniyor.