2025’te izlenen tüm espor saatlerinin yarısından fazlası, yani %52,9’u, resmî kanallardan değil ortak yayınlardan geldi (Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026). Ortak yayın (co-streaming), bağımsız bir içerik üreticisinin resmî maç yayınını kendi kanalında yeniden yayınlayıp üzerine kendi yorumunu eklemesi anlamına geliyor. Dil haritası da aynı hızla değişiyor: 2026’da Esports World Cup’ın Hintçe izlenmesi yıldan yıla %300 arttı (Esports Charts, EWC 2026 izlenme özeti, GamesBeat 2026 üzerinden) ve Riot Games, Worlds 2025 için 18 dilde 120 ortak yayıncı seçti (Esports Insider, Worlds 2025 ortak yayıncı haberi 2025). Stream Hatchet, Esports Charts, Riot Games, Esports World Cup Foundation, Sports Video Group, EBU, AES, ITU ve hakemli espor araştırmalarından veri derledik. Genel pazar büyüklüğü, ödül havuzları ve manşet izlenme rekorları için daha geniş espor istatistikleri derlememize bakın; bu sayfa yayının ardındaki seslere, dillere ve sinyal zincirine odaklanıyor.
TL;DR
- Ortak yayınlar, 2025’te tüm espor izlenme saatlerinin %52,9’unu aldı (Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026).
- Esports World Cup içerik üreticisi programı, 2026 için 5.000 ortak yayıncı hedefi koydu; 2025 grubunda 3.500 vardı (Esports Foundation içerik üreticisi programı duyurusu 2026).
- Korece, LoL Worlds 2025’te en çok izlenen dil olarak İngilizceyi geçti (Esports Charts, esports.gg üzerinden 2025).
- Esports World Cup’ın Hintçe izlenmesi %300, Fransızca izlenmesi %124 arttı (Esports Charts, GamesBeat üzerinden 2026).
- Worlds 2025, 18 dilde 120 ortak yayıncı seçti (Esports Insider, Worlds 2025 ortak yayıncı haberi 2025).
- Riot’un uzaktan yayın tasarımı 19 dünya yayını dil sürümü üretiyor (Sports Video Group, Project Stryker 2021).
- 239 oyuncu, kontroller sonrasında tamamı erkek ve karma cinsiyetli caster ikilileri arasında anlamlı bir güvenilirlik farkı görmedi (Journal of Electronic Gaming and Esports 2023).
- Bir yapay zekâ canlı yorum modeli, GPT-4o’ya karşı birebir karşılaştırmaların %29,2’sini kazandı; mevcut en iyi canlı yayın yorum modelinde bu oran %19,4 (DirCast, arXiv ön baskısı 2026).
- EBU R 128, yayın için -23 LUFS program ses yüksekliği hedefi belirliyor (EBU R 128 sürüm 5.0, 2023).
- AES TD1008, akışla yayınlanan spor ve karma formatlar için -17 LUFS öneriyor (Radio World, AES TD1008 yönergeleri açıklaması 2022).
1. Ortak Yayın Resmî Yayını Geçiyor
Asıl haber ortak yayının var olması değil, artık izleyici kitlesinin çoğunluğunu taşıması. Bir yılda %45’ten yarıdan fazlasına çıkması, çoğu izleyici için bir espor maçının “sesi”nin artık resmî caster masası olmadığı anlamına geliyor. PGL Major Copenhagen 2024’te Twitch’te ortak yayın izleyicilerinin %82’si sohbete katıldı, resmî yayın izleyicilerinde bu oran yaklaşık %18’di; yayıncıların kapıları açık tutmasının nedeni bu: ortak yayınlar, resmî kanalların yakalamakta zorlandığı konuşkan, topluluk odaklı bir kitle sunuyor.
Resmî kanallar çökmüyor. Geçişten sonra da büyümeye devam ettiler; bu da ortak yayınların izleyiciyi çalmaktan çok ona eklemlendiğini düşündürüyor. Organizatörler artık bu modeli ücretli içerik üreticisi programlarıyla resmileştiriyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| 2024’te ortak yayın kanallarından gelen toplam espor izlenme saati payı | %45 (1,3 milyar saat) | Stream Hatchet, Yearly Live Streaming Trends Report 2024 |
| 2025’te ortak yayından gelen toplam espor izlenme saati payı (1,9 bin etkinlikte takip edilen 2,7 milyar saat) | %52,9 | Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026 |
| Ortak yayıncıların izlenme saatinde resmî espor kanallarını ilk kez geçtiği çeyrek | 2025’in 1. çeyreği (resmî yayınlar 2025’in 2. çeyreğinde yine de çeyreğe göre %30 büyüdü) | Stream Hatchet 2025 2. çeyrek raporu, Esports News UK üzerinden 2025 |
| PGL Major Copenhagen, Mart 2024: Twitch’te ortak yayınlarda ve resmî yayında sohbete katılan izleyiciler | %82’ye karşı yaklaşık %18 (ortak yayınlar ayrıca final gününde izlenme saatlerinin %60’ından fazlasını aldı) | Digiday, Stream Hatchet verilerini aktararak, 12 Nisan 2024 |
| Esports World Cup içerik üreticisi programı: 2025 grubundaki ve 2026 hedefindeki ortak yayıncılar | 3.500’e karşı 5.000, 2026’da 2 milyon $ ödül havuzuyla destekleniyor | Esports Foundation içerik üreticisi programı duyurusu, 15 Haziran 2026 |
Bağlam: 2024 ve 2025 payları aynı ölçüm kuruluşunun iki farklı raporundan geliyor ve 2025 yıllık raporu biraz farklı bir taban kullanıyor (bkz. Veri notu).
2. Hangi Oyunlar ve Etkinlikler Topluluk Caster’larına Yaslanıyor
Ortak yayın payı oyuna göre çok değişiyor ve bu örüntü, her topluluğun izleme tarzı hakkında bir şey söylüyor. Birkaç baskın kişiliğin öne çıktığı nişancı oyunu toplulukları izleyicinin büyük kısmını içerik üreticilerine bırakıyor: ortak yayıncılar Call of Duty League 2025 izlenme saatlerinin %65,1’ini çekti. Çok oyunlu festivaller genelde daha düşük kalıyor, ama içlerindeki tek tek oyunlar yine de %70’in üzerine çıkabiliyor.
Lig organizatörleri onaylı ses sayısını buna göre artırıyor. MSI 2023’te 30 olan ortak yayıncı sayısının Worlds 2025’te 120’ye çıkması, Riot’un topluluk yorumculuğunu tehdit değil bir dağıtım kanalı olarak gördüğünü gösteriyor. Siz de ortak yayın yapıyorsanız, yayındaki sesinizi şekillendiren araçlar da yayın akışı kadar önemli; yayıncı ses efektleri tam bu noktada devreye giriyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Call of Duty League 2025 izlenme saatlerinde ortak yayıncı payı (toplam 35 milyon) | %65,1 | Stream Hatchet, The Top Co-Streamers Promoting Esports and Events, Ağustos 2025 |
| BLAST.tv Austin Major 2025 izlenme saatlerinde ortak yayıncı payı (toplam 92 milyon) ve en büyük ortak yayıncı | %53,6; Gaules, 14,2 milyon saatle | Stream Hatchet, The Top Co-Streamers Promoting Esports and Events, Ağustos 2025 |
| Esports World Cup 2025 izlenme saatlerinde ortak yayıncı payı: tüm etkinlik ve en çok ortak yayınlanan oyunlar | genelde %41,5; Warzone %88, Counter-Strike %76, League of Legends %73 | Stream Hatchet, The Esports World Cup 2025 on Live Streaming, 2025 |
| League of Legends Worlds 2025 için seçilen ortak yayıncılar | 18 dilde 120 | Esports Insider, Worlds 2025 ortak yayıncı haberi, 10 Ekim 2025 |
| Karşılaştırma için MSI 2023’te duyurulan ortak yayıncılar | 30 | Esports Insider, Worlds 2025 ortak yayıncı haberi, 10 Ekim 2025 |
| LEC 2025 Winter Split için listelenen ortak yayıncılar | 29 | Riot Games, LEC 2025 Broadcast Partners and Winter Co-Streams, 16 Ocak 2025 |
Aykırı değer notu: %65,1’lik Call of Duty League payı birkaç kanalda yoğunlaşıyor; aynı analizde yalnızca en büyük ortak yayıncı Scump, 35 milyon saatin 14,4 milyonunu oluşturdu.
3. Dil Yayınları: Kim Hangi Dilde İzliyor
İzleyici talebi dile göre parçalanıyor ve İngilizce artık varsayılan lider değil. Worlds 2025’te en çok izlenen yayın dili Korece oldu ve İngilizceyi geride bıraktı; bu da yerel dilde yorumculuğu olsa da olur bir ekstradan ana büyüme motoruna dönüştürüyor.
Esports World Cup 2026 aynı kaymayı Asya dışında da gösteriyor: Hintçe ve Fransızca yayınlar etkinliğin genelinden çok daha hızlı büyüdü ve etkinliği anlatan Fransız içerik üretici sayısı %63 arttı. Daha küçük dil toplulukları da hızla büyüyebiliyor: Ukraynaca espor izlenmesi, iki Counter-Strike Major’ının etkisiyle 2025’te rekora ulaştı.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| League of Legends Worlds 2025’te en çok izlenen yayın dili | Korece; 2024’te lider olan İngilizceyi geçti | Esports Charts verileri, esports.gg üzerinden, 9 Kasım 2025 |
| Esports World Cup izlenmesinin yıldan yıla büyümesi, Hintçede ve Fransızcada, 2026 ve 2025 karşılaştırması | Hintçe +%300; Fransızca +%124 | Esports Charts, EWC 2026 izlenme özeti, GamesBeat üzerinden, 28 Ağustos 2026 |
| Esports World Cup’ı anlatan Fransızca yayıncılar, 2025 ve 2026 | 122’ye karşı 200 (+%63) | Esports Charts, EWC 2026 izlenme özeti, GamesBeat üzerinden 2026 |
| Esports World Cup 2026’da Mobile Legends izlenmesi dile göre, 2025’e kıyasla değişim | Endonezce -%8,8, Tagalogca -%14,2, Bahasa Malaysia (Malayca) -%40 | Esports Charts, EWC 2026 izlenme özeti, GamesBeat üzerinden 2026 |
| Ukraynaca espor yayınlarında izlenme saati, 2025 ve 2024 | 25,16 milyondan fazla ve 19,1 milyon | Esports Charts verileri, dev.ua üzerinden, 6 Ocak 2026 |
| StarLadder Budapest Major 2025’te Ukraynaca yayınların zirve izleyicisi ve Counter-Strike turnuvalarında Ukraynacanın zirve izleyiciye göre dünya sırası | 116,2 bin; dünyada dördüncü | Esports Charts verileri, dev.ua üzerinden, 6 Ocak 2026 |
Bağlam: yukarıdaki ölçüm kuruluşlarının hiçbiri Çin platformlarındaki izleyici kitlelerini yayımlamıyor, bu yüzden Çince izlenme bu tabloda yer almıyor.
4. Daha Fazla Dilde Resmî Yayınlar
Arz, bu talebin peşinden koşuyor. Organizatörler artık tek bir “dünya yayını” (bir maçın ana görüntü ve oyun sesi sinyali) yayımlıyor ve iş ortaklarının ile ortak yayıncıların üzerine kendi dillerinde yorum eklemesine izin veriyor. Esports World Cup, yayın dili sayısını 2025’te 35’ten 2026’da 47’ye çıkardı; bir yılda 12 dillik bir sıçrama. LEC ise 2025 ile 2026 arasında iki dil ekledi.
Aşağıdaki eski Riot rakamları mevcut en güncel veri olarak işaretlendi, ama mekanizmayı gösteriyor: dünya yayınının dil sürümleri elle hazırlanıyor, bu yüzden yerelleştirme yükünün çoğunu iş ortağı ağları ve ortak yayıncılar taşıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Esports World Cup 2025: yayın dilleri, ulaşılan ülkeler ve medya ortakları | 35 dil; 140 ülke; 90’dan fazla ortak | Esports World Cup Foundation, EWC 2025 küresel canlı etkinlik yayını duyurusu, 2025 |
| Esports World Cup 2025: etkinliği yayınlayan yayın ortakları ve kanallar | 97 ortak; 800’den fazla kanal | Sports Video Group (SVG Europe), EWC 2025 yapım raporu, 28 Ağustos 2025 |
| Esports World Cup 2026: yayın dilleri ve yayın ortakları | 47 dil; 100’den fazla ortak | Esports World Cup Foundation, EWC 2026 in Numbers |
| LEC’in izlenebildiği diller, 2025 | 15 | Riot Games, LEC 2025 Broadcast Partners and Winter Co-Streams, 16 Ocak 2025 |
| LEC’in yayın ortakları ve ortak yayıncılar genelinde izlenebildiği diller, 2026 | 17 | Riot Games, 2026 LEC Talent, Broadcast Partners and Co-Streamers, 13 Ocak 2026 |
| Worlds 2022: yayın ortakları ve programlarının dilleri | 22 ortak; 21 dil (mevcut en güncel veri: Riot Games, 2022) | Riot Games, Riot Esports Delivering Custom Global Broadcasts for Worlds 2022 |
| Riot’un elle hazırladığı farklı dillerdeki dünya yayını sürümleri | 19 (mevcut en güncel veri: Sports Video Group, 2021) | Sports Video Group, Riot Games Project Stryker, 28 Ekim 2021 |
Bağlam: 2025’e ait iki ortak sayısı (90’dan fazla ve 97), etkinliğin farklı noktalarında yayımlanan farklı belgelerden geliyor; bkz. Veri notu.
5. Caster’lar, Yayın Kadrosu ve Yorum Araştırmaları
Resmî masa, topluluk seslerinin kalabalığı yanında küçük kalıyor. Riot, İngilizce Worlds 2025 yayını için 16 yayın kadrosu ismi açıkladı; aynı etkinlik 120 ortak yayıncıyı onayladı (bölüm 2). Bir caster’ı neyin güvenilir kıldığına dair araştırma hâlâ az, ama kontrollü bir çalışma, izleyici önyargısından endişe eden yayıncılar için faydalı bir veri noktası sunuyor.
Bu çalışmada, izleyiciler oyuncu kimliği ve ilgi düzeyi kontrol edildiğinde karma cinsiyetli bir caster ikilisini daha az uzman ya da daha az güvenilir bulmadı. Ayrıca yapay zekâ yorumculuğu araştırmadan canlı kullanıma doğru ilerliyor: 2026 tarihli bir ön baskı, hem kameraları yöneten hem de yorum yapan tek bir model geliştirdi ve bu model, GPT-4o’ya karşı yapılan birebir karşılaştırmaların daha fazlasını, mevcut en iyi canlı yayın yorum modelinden daha fazla kazandı. Bu bir ön baskı, hakemli bir sonuç değil.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Worlds 2025 yayını için açıklanan İngilizce yayın kadrosu isimleri | 16 | Spilled, Riot’un 2 Ekim 2025 duyurusunu aktararak |
| İki erkek caster ya da bir erkek ve bir kadın caster tarafından yorumlanan League of Legends maçını izlemeye rastgele atanan oyuncular | N = 239 | Charitat and Cianfrone, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| Algılanan uzmanlık ve güvenilirlik: karma cinsiyetli ikili ve tamamı erkek ikili, oyuncu kimliği ve ilgi düzeyi kontrol edildikten sonra | Anlamlı fark yok | Charitat and Cianfrone, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| Kadın caster ve erkek caster için algılanan güvenilirlik | Kadın caster biraz daha güvenilir bulundu | Charitat and Cianfrone, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| DirCast canlı yönetim ve yorum modelini değerlendirmek için kullanılan profesyonel Dota 2 maçları | 27 | Gao et al., DirCast, arXiv ön baskısı, Ekim 2026 |
| GPT-4o’ya karşı kazanılan birebir karşılaştırma payı: DirCast ve mevcut 11 canlı yayın yorum modelinin en güçlüsü | %29,2 ve %19,4 | Gao et al., DirCast, arXiv ön baskısı, Ekim 2026 |
Bağlam: uzmanlık farkı kontrollerden önce de anlamlı değildi; yalnızca güvenilirlik puanı farklıydı, o da yalnızca hafifçe ve kadın caster lehine.
6. Yayın Yapımının Ölçeği
Espor yapımı artık çok sporlu bir etkinlik ölçeğinde kuruluyor. Esports World Cup’taki kamera sayısı bir yılda iki katından fazla arttı: 2025’te 175’ten 2026’da 390’a, canlı yayın çıktısı da 9.000 saati aştı. Bu saatlerin çoğu yorum gerektiriyor; dil ortaklarının ve ortak yayıncıların bu kadar önemli olmasının nedeni bu: hiçbir caster ekibi bu hacmi tek başına karşılayamaz.
Riot kendi ligleri için tersine yol seçti: yapımı uzaktan yayın merkezlerinde (başka yerlerde gerçekleşen etkinlikler için program üreten tesisler) toplamak ve yayınları dünyaya dağıtmak. Donanımsal yönlendirmeden ağ üzerinden ses ve görüntüye geçiş, AoIP ve yayın stüdyosu geçişi istatistiklerimizin gösterdiği gibi yayıncılığın genelinde görülüyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Esports World Cup, 2025 ve 2026: üretilen canlı içerik saati ve kullanılan kameralar | 7.000+ saat (2024’e göre %55 artış) ve 175 kameraya karşı 9.000+ saat ve 390 kamera | Esports World Cup Foundation, EWC 2025 yayın duyurusu ve EWC 2026 in Numbers |
| Esports World Cup 2025: eşzamanlı yapım hatları, tekrar sunucuları ve yayın operasyon personeli | 16 hat; 41 tekrar sunucusu; 550+ personel | Esports World Cup Foundation, EWC 2025 yayın duyurusu |
| Esports World Cup 2025: tüm ana ve ikincil sahnelerin canlı olduğu yapım hatları ve sahadaki ekip | 18 hat; 1.000’den fazla ekip üyesi | Sports Video Group (SVG Europe), EWC 2025 yapım raporu, 28 Ağustos 2025 |
| Riot’un Dublin’deki Project Stryker uzaktan yayın merkezinin beklenen yıllık çıktısı | 6.300’den fazla yapım saati, 7/24/365 canlı (mevcut en güncel veri: SVG, 2022) | Sports Video Group, Project Stryker Dublin açılışı, 21 Temmuz 2022 |
| Project Stryker Dublin: alan, eşzamanlı canlı yayınlar ve yoğun dönemde ekip | 50.000 fit kare; 6 eşzamanlı yayın; yaklaşık 150 ekip üyesi (mevcut en güncel veri: SVG, 2021) | Sports Video Group, Riot Games Project Stryker, 28 Ekim 2021 |
Bağlam: organizatör duyurusu 2025 için 16 eşzamanlı yapım hattı sayıyor; ticari basındaki yapım raporu ise tüm ana ve ikincil sahnelerin aktif olduğu 18 hat sayıyor; birini seçmek yerine ikisini de aktarıyoruz.
7. Yorum Kabinleri, Ekip Sesi ve Ses Yüksekliği Hedefleri
Ses, yorumun mühendislikle buluştuğu yer. Büyük bir etkinlik artık ana yapım stüdyosu sayısına yakın sayıda özel yorum stüdyosu kuruyor ve ekibin koordinasyon için yüzlerce talkback (ekip içi iletişim) birimine ihtiyacı var. Esports World Cup 2025’te 14 ana stüdyonun yanında 12 yorum stüdyosu çalıştı; çok dilli yorumculuğun mekâna sonradan eklenmediği, baştan tasarlandığı anlaşılıyor.
Çıkış ucunda ses yüksekliği standartları, bir caster’ın sesinin oyun sesi ve seyirci gürültüsü karşısında nasıl durduğunu belirliyor. Avrupa’da yayın televizyonu -23 LUFS hedefliyor (LUFS, ses yüksekliği ölçerlerin kullandığı birim olan Tam Ölçeğe göre Ses Yüksekliği Birimi), akış yayını önerileri ise birkaç birim daha yüksek. Akış sesi yüksekliği normalleştirme istatistiklerimiz ve oyun ses yüksekliği uyumluluk istatistiklerimiz, platformların ve oyun stüdyolarının bu hedefleri nasıl uyguladığını ele alıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Esports World Cup 2025: yorum stüdyoları ve ana yapım stüdyoları, ayrıca intercom beltpack’leri (ekibin taktığı kablosuz talkback birimleri) | 12’ye karşı 14; 325 beltpack | Esports World Cup Foundation, EWC 2025 yayın duyurusu |
| Esports World Cup 2025 için kurulan yüksek performanslı hoparlörler | 200’den fazla | Sports Video Group (SVG Europe), EWC 2025 yapım raporu, 28 Ağustos 2025 |
| Riot’un Dublin uzaktan yayın merkezinde, 6 yapım kontrol odasının yanındaki ses kontrol odaları | 6 (mevcut en güncel veri: SVG, 2021) | Sports Video Group, Riot Games Project Stryker, 28 Ekim 2021 |
| EBU R 128 ortalama program ses yüksekliği hedefi | -23 LUFS (sürüm 5.0, Kasım 2023) | EBU, R 128 Loudness Normalisation, version 5.0, 2023 |
| AES TD1008 akış dağıtımı ses yüksekliği: spor ve karma formatlar, haber ve sohbet, pop müzik | sırasıyla -17, -18 ve -16 LUFS | Radio World, Streaming Audio Loudness Guidelines Explained, 4 Mayıs 2022 (AES TD1008 özeti) |
| ITU-R BS.1770’in güncel sürümü, LUFS ölçerlerin arkasındaki ses yüksekliği ölçüm algoritması | BS.1770-5, Kasım 2023’te onaylandı | ITU-R, Recommendation BS.1770, 2023 |
| ITU-R BS.1770 ile ölçüldüğünde müzik ile konuşma arasındaki ses yüksekliği farkı | 3 ila 4 dB, malzemenin yoğunluğuna bağlı (üreticinin kendi belgeleri) | Telos Alliance, Understanding Loudness for Streaming Audio |
Bağlam: Telos Alliance, AES TD1008’deki -17 LUFS karma içerik değerinin konuşma ve müzik hedefleri arasında orta yol olduğunu belirtiyor, çünkü ikisini gerçek zamanlı bir zincirde ayrı ayrı işlemek pratik değil; bu da tam olarak oyun sesinin üzerine konuşan canlı bir caster’ın durumu.
Özet: Rakamlarla Espor Caster Yorumu ve Yayın Sesi
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Tüm espor izlenme saatlerinde ortak yayın payı, 2025 | %52,9 | Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026 |
| Call of Duty League 2025 izlenme saatlerinde ortak yayıncı payı | %65,1 | Stream Hatchet, Top Co-Streamers analizi, Ağustos 2025 |
| Esports World Cup içerik üreticisi programı ortak yayıncıları, 2025 grubu ve 2026 hedefi | 3.500’e karşı 5.000 | Esports Foundation içerik üreticisi programı duyurusu, 2026 |
| Worlds 2025 için seçilen ortak yayıncılar | 18 dilde 120 | Esports Insider, 2025 |
| Worlds 2025’te en çok izlenen yayın dili | Korece, İngilizceyi geçti | Esports Charts, esports.gg üzerinden 2025 |
| Hintçe Esports World Cup izlenmesinin büyümesi, 2026 ve 2025 karşılaştırması | +%300 | Esports Charts, GamesBeat üzerinden 2026 |
| Esports World Cup yayın dilleri, 2026 | 47 | Esports World Cup Foundation, EWC 2026 in Numbers |
| AES TD1008’in akışla yayınlanan haber ve sohbet için hedefi | -18 LUFS | Radio World, 2022 |
| Riot’un elle hazırladığı dünya yayını dil sürümleri | 19 | Sports Video Group, 2021 |
| Worlds 2025’te İngilizce yayın kadrosu isimleri | 16 | Spilled, Riot’u aktararak, 2025 |
| Caster cinsiyeti çalışması: karma cinsiyetli ve tamamı erkek ikili, kontroller sonrasında (N = 239) | Anlamlı fark yok | Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| DirCast yapay zekâ yorumunun GPT-4o’ya karşı kazanımları, mevcut en iyi canlı yayın yorum modeliyle karşılaştırma | %29,2 ve %19,4 | arXiv ön baskısı, 2026 |
| Project Stryker Dublin yıllık yapım saati | 6.300’den fazla | Sports Video Group, 2022 |
| ITU-R BS.1770 ses yüksekliği ölçümünün güncel sürümü | BS.1770-5, Kasım 2023’te onaylandı | ITU-R, 2023 |
| EBU R 128 program ses yüksekliği hedefi | -23 LUFS | EBU, 2023 |
| AES TD1008’in akışla yayınlanan spor için hedefi | -17 LUFS | Radio World, 2022 |
Metodoloji ve Kaynaklar
Ortak yayın, dil bazlı izlenme, yayın yapımı, caster araştırmaları ve ses yüksekliği standartları üzerinde hedefli aramalar yaptık, ardından her birincil sayfayı ya da rakamı aktaran yayın organını okuduk. İzlenme ölçüm kuruluşlarının kapsamı farklı olduğundan her rakamı kendi ölçüm kuruluşuyla birlikte veriyoruz ve tek bir satırda hiçbir zaman farklı tabanları karıştırmıyoruz.
- Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026
- Stream Hatchet, Yearly Live Streaming Trends Report 2024
- Stream Hatchet, 2025 Yearly Live Streaming Trends Report
- Stream Hatchet, The Top Co-Streamers Promoting Esports and Events, 7 Ağustos 2025
- Stream Hatchet, The Esports World Cup 2025 on Live Streaming
- Esports News UK, Co-streaming surpasses official broadcast (Stream Hatchet 2025 2. çeyrek raporu), 31 Temmuz 2025
- Digiday, How PGL used influencer co-streams to supercharge esports viewership, 12 Nisan 2024
- Esports World Cup Foundation, 2026 Esports World Cup in Numbers
- Esports World Cup Foundation, EWC 2025 küresel canlı etkinlik yayını duyurusu
- Esports Foundation, EWC ve ENC 2026 için İçerik Üreticisi Programı başvuruları, 15 Haziran 2026
- GamesBeat, Esports World Cup viewership jumps 37% in 2026 (Esports Charts verileri), 28 Ağustos 2026
- esports.gg, League of Legends World Championship viewership 2025 (Esports Charts verileri), 9 Kasım 2025
- dev.ua, 2025’te Ukraynaca espor yayınları (Esports Charts verileri), 6 Ocak 2026
- Riot Games, LEC 2025 Broadcast Partners and Winter Co-Streams, 16 Ocak 2025
- Riot Games, 2026 LEC Talent, Broadcast Partners and Co-Streamers, 13 Ocak 2026
- Riot Games, Riot Esports Delivering Custom Global Broadcasts for Worlds 2022
- Esports Insider, Worlds 2025 ortak yayıncıları, 10 Ekim 2025
- Spilled, Riot reveals Worlds 2025 English broadcast lineup, 3 Ekim 2025
- Sports Video Group (SVG Europe), Esports World Cup 2025 yayın yapımı, 28 Ağustos 2025
- Sports Video Group, Riot Games Project Stryker remote broadcast centers, 28 Ekim 2021
- Sports Video Group, Project Stryker Dublin resmî açılışı, 21 Temmuz 2022
- Charitat and Cianfrone, An Examination of the Effects of Source Gender on Perceived Credibility of Esports Shoutcasters, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023
- Gao et al., DirCast: Live Esports Directing and Commentary with a Single Streaming Video-Language Model, arXiv, Ekim 2026
- EBU, R 128 Loudness Normalisation, version 5.0, 2023
- Radio World, Streaming Audio Loudness Guidelines Explained (AES TD1008), 4 Mayıs 2022
- ITU-R, Recommendation BS.1770
- Telos Alliance, Understanding Loudness for Streaming Audio (üretici belgeleri)
- Veri notu: Stream Hatchet, 2025 için iki ortak yayın rakamı yayımlıyor: özel espor raporunda 2,7 milyar espor saatinin %52,9’u, yıllık raporunda ise 2,8 milyar saatin “yarısı”; tabanlar farklı olduğu için espor raporunu manşete taşıdık. Esports World Cup 2026 için organizatör 440 milyon izlenme saati bildirirken Esports Charts 237 milyondan fazla sayıyor; hiçbir kaynak bu farkı açıklamıyor ve ikisi farklı kapsamlar kullanıyor (örneğin Esports Charts Çin yayın platformlarını hariç tutuyor). EWC 2025 ortak sayısı organizatör duyurusunda 90+, SVG Europe’da 97 olarak geçiyor; yapım hatları ise 16 eşzamanlı hatta karşılık tüm sahneler canlıyken 18. dev.ua, Ukraynaca büyümeyi %30,5 olarak bildiriyor, ancak kendi rakamları (25,16 milyondan fazla ve 19,1 milyon saat) yaklaşık %31,7’yi ima ediyor, bu yüzden yalnızca ham saatleri aktarıyoruz. HotSpawn’ın yayımladığı Worlds 2025 dil zirvesi rakamları, yayın organı kaynağını belirtmediği için hariç tutuldu. DirCast bir ön baskıdır ve hakem değerlendirmesinden geçmemiştir. Riot’un 2021 ve 2022 yapım ve dil rakamları kamuya açık en güncel veridir ve değişmiş olabilir. Esports Charts’ın Worlds 2026 özetinin ve Stream Hatchet’in 2026 yıllık raporunun birkaç ay içinde 2025 rakamlarının birçoğunun yerini alması bekleniyor.
- Son güncelleme: 6 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, Stream Hatchet 2026 Yearly Live Streaming Trends Report’unu yayımladığında ve Esports Charts Worlds 2026 izlenme özetini çıkardığında yapılması bekleniyor.