W październiku 2026 roku średnio 91.263 kanały Twitcha nadawały na żywo w dowolnym momencie, spośród szacunkowo 6.209.186 streamerów, którzy w tym miesiącu wystartowali na żywo przynajmniej raz: około 1,47% miesięcznej bazy streamerów jest na antenie jednocześnie (TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026). Te kanały dzieliły publiczność liczącą w tym samym miesiącu średnio 2.189.650 jednocześnie oglądających widzów, a Twitch odnotował 4,51 miliarda godzin oglądania w III kwartale 2026 roku (Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026). Za ekranem rynek sprzętu rośnie powoli, a nie gwałtownie, a argument za wydawaniem na niego pieniędzy pochodzi z eksperymentów pokazujących, że słuchacze oceniają tę samą treść surowiej, gdy brzmi źle. Szerszy obraz branży znajdziesz w naszych statystykach rynku mikrofonów. Zebraliśmy dane z TwitchTracker, Stream Hatchet i Streamlabs, Streams Charts, Futuresource Consulting, Corsair, Focusrite, OBS Project oraz z recenzowanych badań w PLOS One, Law and Human Behavior i Science Communication.
TL;DR
- Średnio 91.263 kanały Twitcha nadawały na żywo w dowolnym momencie w październiku 2026 roku (TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026).
- Liczba unikalnych kanałów Twitcha, które nadawały, spadła o 9,1% kwartał do kwartału do 7,94 miliona w II kwartale 2026 roku (Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za II kw. 2026).
- Godziny oglądania Twitcha osiągnęły 4,51 miliarda w III kwartale 2026 roku, wzrost o 4% względem II kwartału (Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026).
- Gry stanowiły 76,9% czasu oglądania Twitcha w III kwartale 2026 roku (Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026).
- 246 milionów ludzi na świecie było w 2025 roku twórcami internetowych treści wideo (Futuresource Consulting, raport o rynku twórców treści wideo 2025).
- Segment peryferiów dla graczy i twórców firmy Corsair urósł o 3% do 116,5 miliona USD w III kwartale 2026 roku (Corsair Gaming, wyniki za III kw. 2026).
- Przychody Focusrite z segmentu tworzenia treści wzrosły o 11,0% do 123,0 miliona GBP w 12 miesiącach do 31 sierpnia 2025 roku (Focusrite plc, raport śródroczny 2025).
- 66,4% słuchaczy uznało nagranie tego samego komika z cichego pokoju za zabawniejsze niż wersję z hałaśliwej kawiarni (Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025).
- Niska jakość dźwięku sprawiała, że świadkowie wydawali się mniej wiarygodni, rzetelni i godni zaufania, d = 0,32 i d = 0,55 (Bild i in., Law and Human Behavior 2021).
- Bramka szumów w OBS Studio ma domyślnie próg zamknięcia -32 dB i próg otwarcia -26 dB (OBS Project, przewodnik po filtrze bramki szumów 2026).
1. Ilu jest streamerów na Twitchu i ilu nadaje jednocześnie
Różnica między liczbą miesięczną a liczbą jednoczesną to prawdziwy kształt populacji streamerów Twitcha. Na każdy kanał nadający na żywo w średnim momencie października 2026 roku przypada około 68 innych kanałów, które w tym miesiącu choć raz wystartowały na żywo (6.209.186 / 91.263 = 68,0, z poniższej tabeli). Większość streamerów to nadawcy okazjonalni, co ma znaczenie dla dźwięku: zestaw włączany kilka razy w miesiącu rzadko bywa dostrajany, a problemy takie jak poziom wzmocnienia ustawiony raz i nigdy niesprawdzany pozostają niezauważone przez tygodnie.
Dłuższy trend wskazuje w dół. Stream Hatchet i Streamlabs naliczają w 2026 roku mniej unikalnych nadających kanałów niż rok wcześniej, a miesięczna seria TwitchTracker pokazuje, że jednoczesna liczba kanałów na żywo utrzymywała się między 87.738 a 92.651 w każdym miesiącu od kwietnia do listopada 2026 roku. Mniej osób próbuje Twitcha, ale trzon, który nadaje regularnie, jest mniej więcej stabilny.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Aktywni streamerzy Twitcha (kanały, które w danym miesiącu wystartowały na żywo przynajmniej raz), październik 2026 | 6.209.186 (szacunek) | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 |
| Średnia liczba kanałów Twitcha na żywo w tym samym momencie, październik 2026 | 91.263 | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 |
| Średnia liczba kanałów Twitcha na żywo w tym samym momencie, 1-7 listopada 2026 (część miesiąca) | 92.651 | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 |
| Odsetek aktywnych streamerów z października 2026 na żywo w średnim momencie | Około 1,47% (91.263 / 6.209.186) | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 (nasze obliczenia) |
| Najwyższy miesięczny szacunek aktywnych streamerów między kwietniem a październikiem 2026 | 6.734.353 (sierpień 2026) | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 |
| Unikalne kanały Twitcha, które nadawały, I kw. 2026 w porównaniu z I kw. 2025 | 8,74 miliona wobec 9,25 miliona | Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za I kw. 2026 |
| Unikalne kanały Twitcha, które nadawały, II kw. 2026 | 7,94 miliona (spadek o 9,1% względem I kw. 2026) | Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za II kw. 2026 |
Uwaga dotycząca kontekstu: TwitchTracker zaznacza, że jego dane o aktywnych streamerach są szacunkami i mogą znacznie odbiegać od wartości rzeczywistych. Raport kwartalny liczy unikalne kanały w kwartale, więc jego sumy są większe niż liczba z jakiegokolwiek pojedynczego miesiąca i obu serii nie należy porównywać bezpośrednio.
2. Czas oglądania i widownia, jaką faktycznie ma każdy kanał
Twitch nie kurczy się już w każdym kwartale, ale jest mniejszym kawałkiem większego rynku. Udział Twitcha w godzinach oglądania na wszystkich śledzonych platformach transmisji na żywo wyniósł 14,2% w III kwartale 2026 roku, mimo że jego własne godziny wzrosły o 4% (Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026). Kick zmniejsza dystans: czas oglądania Twitcha spadł z około 2,8 raza większego niż Kicka w II kwartale do około 2,2 raza w III kwartale.
Liczba przypadająca na kanał to ta, która wyznacza ramy decyzji o dźwięku. Przeciętny kanał Twitcha miał w II kwartale 2026 roku około 22,6 jednocześnie oglądających widzów, według raportu Stream Hatchet i Streamlabs za II kw. 2026, a miesięczne dane z października 2026 roku dają podobną proporcję (2.189.650 widzów / 91.263 kanały na żywo = 24,0). Typowa transmisja to mały pokój, w którym każdy słuchacz słyszy szum wentylatora, klawiaturę i przesterowania, a nie stadion, na którym błędy produkcji giną w tłumie.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Godziny oglądania Twitcha, III kw. 2026 | 4,51 miliarda (wzrost o 4% względem II kw. 2026) | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Udział Twitcha w godzinach oglądania na wszystkich platformach śledzonych przez Streams Charts, III kw. 2026 | 14,2% (13,8% w II kw. 2026) | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Udział czasu oglądania Twitcha przeznaczonego na treści o grach, III kw. 2026 | 76,9% | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Czas oglądania Twitcha jako wielokrotność czasu oglądania Kicka, III kw. 2026 wobec II kw. 2026 | Około 2,2 raza wobec około 2,8 raza | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Godziny oglądania Twitcha, II kw. 2026 | 4,52 miliarda (spadek o 8,3% rok do roku) | Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za II kw. 2026 |
| Średnia liczba jednocześnie oglądających widzów na kanał Twitcha, II kw. 2026 | 22,6 (wzrost o 7,2% względem I kw. 2026) | Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za II kw. 2026 |
| Średnia liczba jednocześnie oglądających widzów Twitcha, październik 2026 | 2.189.650 | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 |
| Godziny obejrzanych na Twitchu treści o grach, od 1 stycznia do 1 września 2026 | Ponad 8,6 miliarda | Twitch, komunikat prasowy Stan gier 2026 |
Uwaga dotycząca kontekstu: komunikat Twitcha Stan gier 2026 obejmuje okno ośmiomiesięczne, a nie rok kalendarzowy, więc nie można go zestawiać z powyższymi danymi kwartalnymi bez podwójnego liczenia.
3. Kto kupuje sprzęt dla twórców: rynek za plecami streamerów
Żadna z liczb w tej sekcji nie dotyczy wyłącznie Twitcha: opisują one twórców treści ogółem, z których streamerzy są jedną grupą. Ta szersza baza i tak ma znaczenie, ponieważ streamerzy Twitcha kupują z tych samych półek co podcasterzy i twórcy wideo. W 2025 roku na świecie było szacunkowo 246 milionów twórców internetowych treści wideo, a prawie połowa z nich rozważała zakup nowego sprzętu w ciągu poprzednich 12 miesięcy (Futuresource Consulting, raport o rynku twórców treści wideo 2025).
Wydatki przeniosły się do domów. Segment studiów domowych odpowiadał w 2025 roku za 55,3% wszystkich przychodów ze sprzętu studyjnego i nadawczego (Futuresource Consulting, raport z badania i szacunku wielkości rynku twórców treści 2025). Na samym Twitchu jedyne systematyczne spojrzenie na zestawy, jakie znaleźliśmy, jest starsze: w badaniu Tampere University obejmującym 100 popularnych anglojęzycznych streamerów każdy używał mikrofonu, a 14% nie używało kamery internetowej (Tampere University, 2019). Kamera jest opcjonalna, mikrofon nie.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Twórcy internetowych treści wideo na świecie, 2025 | 246 milionów | Futuresource Consulting, raport o rynku twórców treści wideo 2025 |
| Twórcy internetowych treści wideo, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozważali zakup nowego sprzętu | Prawie połowa | Futuresource Consulting, raport o rynku twórców treści wideo 2025 |
| Respondenci w wieku 16-75 lat na 8 rynkach, którzy kwalifikują się jako twórcy treści | 53% | Futuresource Consulting, raport z badania i szacunku wielkości rynku twórców treści 2025 |
| Udział studiów domowych w całkowitych przychodach ze sprzętu studyjnego i nadawczego, 2025 | 55,3% | Futuresource Consulting, raport z badania i szacunku wielkości rynku twórców treści 2025 |
| Twórcy, którzy w poprzednim roku zainwestowali w nowy sprzęt, aby poprawić swój dźwięk | 45% (najnowsze dostępne dane: 2021) | Shure, wyniki badania Futuresource Consulting, 28 września 2021 |
| Popularni anglojęzyczni streamerzy Twitcha w próbie, którzy używali mikrofonu | 100 ze 100 (wszyscy) (najnowsze dostępne dane: 2019) | Tampere University, Gamification Research Group, 2019 |
| Popularni anglojęzyczni streamerzy Twitcha w próbie, którzy nie używali kamery internetowej | 14% (najnowsze dostępne dane: 2019) | Tampere University, Gamification Research Group, 2019 |
Uwaga dotycząca kontekstu: komunikat Shure, który podaje wartość 45%, opisuje badanie zamówione przez Shure i nie podaje wielkości próby. Próba z Tampere to 85 mężczyzn, 11 kobiet i 4 grupy, dobrane według liczby obserwujących w tamtym czasie.
4. Zestawy słuchawkowe, mikrofony i interfejsy audio: co pokazują dane o sprzedaży
Rynek sprzętu stojący za streamingiem rośnie, ale w pojedynczych procentach. Sprzedaż zestawów słuchawkowych Logitech wzrosła o 6% do 46,05 miliona USD w kwartale zakończonym 30 września 2026 roku, podczas gdy sprzedaż kamer internetowych spadła o 9% (Logitech, wyniki za II kwartał roku finansowego 2027). Dźwięk trzyma się lepiej niż sprzęt wideo, co pasuje do świata, w którym mikrofon jest obowiązkowy, a kamera nie (zob. sekcja 3).
Corsair, do którego należy marka Elgato dla twórców, podał 3-procentowy wzrost w segmencie peryferiów dla graczy i twórców w III kwartale 2026 roku i poinformował, że Elgato weszło w mobilny streaming ze swoim pierwszym mikrofonem bezprzewodowym (Corsair Gaming, wyniki za III kw. 2026, załącznik do Form 8-K). Po stronie interfejsów Focusrite zwiększyło przychody z segmentu tworzenia treści o 11,0%, zaznaczając jednocześnie, że dane branżowe pokazywały spadek samej kategorii interfejsów audio o około 1% (Focusrite plc, raport śródroczny za 12 miesięcy do 31 sierpnia 2025). Marki zdobywają udział w płaskiej kategorii, a nie płyną na fali.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Dostarczone na świecie jednostki sprzętu audio dla graczy, 2025 | 42,7 miliona (wzrost o 3,9% rok do roku) | Futuresource Consulting, globalny raport o audio dla graczy 2026 |
| Sprzedaż netto zestawów słuchawkowych Logitech, kwartał zakończony 30 września 2026 | 46,05 miliona USD (wzrost o 6% rok do roku) | Logitech, wyniki za II kwartał roku finansowego 2027 |
| Sprzedaż netto kamer internetowych Logitech, kwartał zakończony 30 września 2026 | 75,65 miliona USD (spadek o 9% rok do roku) | Logitech, wyniki za II kwartał roku finansowego 2027 |
| Przychody segmentu peryferiów dla graczy i twórców firmy Corsair, III kw. 2026 | 116,5 miliona USD (wzrost o 3% rok do roku) | Corsair Gaming, wyniki za III kw. 2026 (Form 8-K, 5 listopada 2026) |
| Marża brutto segmentu peryferiów dla graczy i twórców firmy Corsair, III kw. 2026 | 38,7% | Corsair Gaming, wyniki za III kw. 2026 (Form 8-K, 5 listopada 2026) |
| Przychody Focusrite z segmentu tworzenia treści, 12 miesięcy do 31 sierpnia 2025 | 123,0 miliona GBP (wzrost o 11,0%; wzrost o 14,0% przy organicznym stałym kursie walutowym) | Focusrite plc, raport śródroczny 2025 |
| Kategoria produktowa interfejsów audio w całej branży, 2025 w porównaniu z 2024 | Spadek o około 1% (dane branżowe przywołane przez Focusrite) | Focusrite plc, raport śródroczny 2025 |
| Liczba rejestracji interfejsów audio Focusrite Scarlett, rok do sierpnia 2025 w porównaniu z rokiem poprzednim | Niemal identyczna jak w roku poprzednim (własne dane firmy o rejestracjach) | Focusrite plc, raport śródroczny 2025 |
Luka w danych: nie znaleźliśmy publicznego, metodologicznie ujawnionego zbioru danych o tym, ilu streamerów Twitcha używa mikrofonów USB, a ilu mikrofonów XLR (profesjonalnego trzypinowego złącza, które wymaga interfejsu audio lub miksera). Liczby o tym podziale krążące w internecie nie dały się wywieść z pierwotnego badania, więc je pominęliśmy. Segmenty Corsair i Logitech obejmują też produkty znacznie wykraczające poza audio, więc są sygnałami, a nie wielkościami rynku audio.
5. Ile kosztuje twórcę zły dźwięk: dowody eksperymentalne
Żadne znalezione przez nas badanie nie mierzy odchodzenia widzów Twitcha ze streamu z powodu złego dźwięku, więc ta sekcja opiera się na kontrolowanych eksperymentach dotyczących jakości dźwięku w ogóle. Ich wniosek jest spójny: te same słowa, żarty czy dowody są oceniane gorzej, gdy trudniej je usłyszeć. W dwóch eksperymentach 66,4% i 69,4% słuchaczy uznało nagranie tego samego komika z cichego pokoju za zabawniejsze niż wersję z akustyką hałaśliwej kawiarni (Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025).
Efekt wykracza poza rozrywkę. Gdy świadków słyszano przez dźwięk niskiej jakości, słuchacze oceniali ich jako mniej wiarygodnych, gorzej zapamiętywali kluczowe fakty i przypisywali ich zeznaniom mniejszą wagę (Bild i in., Law and Human Behavior 2021). Identyczne wystąpienia konferencyjne i wywiady radiowe były również oceniane mniej przychylnie, podobnie jak badacz, gdy dźwięk był słaby (Newman i Schwarz, Science Communication 2018). Psychologowie nazywają to płynnością przetwarzania: treść, której słuchanie wymaga wysiłku, wydaje się gorsza, nawet jeśli nic się w niej nie zmieniło. Szum tła to zwykle winowajca, dlatego warto znać koszty opóźnień czyszczenia dźwięku w czasie rzeczywistym; zobacz nasze statystyki opóźnień neuronowej redukcji szumów i izolacji głosu przez AI.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Słuchacze, którzy wybrali nagranie tego samego komika z cichego pokoju jako zabawniejsze niż wersję z hałaśliwej kawiarni, eksperyment 1 | 66,4% (pozostałe 33,6% wybrało wersję hałaśliwą; końcowe N = 214) | Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025 |
| Ten sam wybór wymuszony, eksperyment 2 | 69,4% (końcowe N = 108) | Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025 |
| Oceny zabawności komika, nagranie ciche wobec nagrania z hałaśliwej kawiarni, eksperyment 2 | M = 3,48 wobec M = 2,67 (t dla prób zależnych(107) = 4,58, p < 0,001; d rm = 0,56) | Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025 |
| Oceniana łatwość słuchania, nagranie z hałaśliwej kawiarni wobec nagrania cichego, eksperyment 2 | M = 46,1 wobec M = 83,6 | Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025 |
| Uczestnicy trzech eksperymentów dotyczących zeznań świadków słyszanych w dźwięku wysokiej lub niskiej jakości | Łączne N = 593 | Bild i in., Law and Human Behavior 2021 |
| Wpływ niskiej jakości dźwięku na to, jak wiarygodni, rzetelni i godni zaufania wydawali się świadkowie | Eksperyment 1, d = 0,32; eksperyment 3, d = 0,55 | Bild i in., Law and Human Behavior 2021 |
| Wpływ niskiej jakości dźwięku na pamięć słuchaczy dotyczącą kluczowych faktów podanych przez świadka | Eksperyment 2, d = 0,44 (gorsza pamięć) | Bild i in., Law and Human Behavior 2021 |
| Eksperymenty, w których identyczne wystąpienia naukowe lub wywiady oceniano mniej przychylnie przy dźwięku niskiej jakości | 2 z 2 (wystąpienie konferencyjne i wywiad radiowy) | Newman i Schwarz, Science Communication 2018 |
Uwaga dotycząca kontekstu: eksperymenty z komikiem wykorzystały studentów z puli uczestników badań psychologicznych, a badania ze świadkami wykorzystały materiał z sali sądowej. Oba mierzą ocenę treści, a nie utrzymanie widzów na platformie na żywo, więc pokazują, dlaczego zły dźwięk szkodzi, ale nie to, ilu widzów kosztuje.
6. OBS Studio: darmowe oprogramowanie za miksem i jego domyślne ustawienia audio
Większość torów audio streamerów kończy się w oprogramowaniu, a najbardziej znaną opcją open source jest OBS Studio. Instalator OBS Studio 33.0.0 dla Windows x64, wydany 23 października 2026 roku, został do 7 listopada 2026 roku pobrany z GitHuba 280.801 razy, wobec 15.956 pobrań wersji macOS na procesory Apple silicon (OBS Project, repozytorium OBS Studio na GitHubie). Przynajmniej na GitHubie biurko streamera jest w przytłaczającej większości biurkiem z Windowsem.
Ustawienia domyślne mają znaczenie, bo wielu streamerów nigdy ich nie zmienia. Bramka szumów w OBS otwiera się przy -26 dB i zamyka przy -32 dB, a kompresor startuje ze stosunkiem 10:1 i progiem -18 dB, według bazy wiedzy OBS Project. Bramka dostrojona do jednego pomieszczenia może ucinać słowa w głośniejszym, więc rada samego projektu brzmi: ustaw próg zamknięcia powyżej poziomu szumu, a próg otwarcia nieco poniżej poziomu głosu. Stronę kodowania w tym torze omawiamy w naszych statystykach przepływności audio i ustawień kodowania transmisji na żywo, a efekty głosowe dodawane w tej samej konfiguracji sceny wyjaśniamy na stronie o zmieniaczu głosu dla OBS.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Domyślna metoda redukcji szumów w OBS Studio | RNNoise (metoda Speex domyślnie ma poziom tłumienia -30 dB) | OBS Project, przewodnik po filtrze redukcji szumów 2026 |
| Ustawienia domyślne bramki szumów w OBS Studio | Próg zamknięcia -32 dB, próg otwarcia -26 dB; atak 25 ms, podtrzymanie 200 ms, zwolnienie 150 ms | OBS Project, przewodnik po filtrze bramki szumów 2026 |
| Ustawienia domyślne kompresora w OBS Studio | Stosunek 10:1, próg -18 dB, atak 6 ms, zwolnienie 60 ms, wzmocnienie wyjściowe 0 dB | OBS Project, przewodnik po filtrze kompresora 2026 |
| Ustawienia opisane w OBS dla wyciszania dźwięku gry lub muzyki pod mikrofonem (ducking, kompresja sidechain) | Stosunek 32:1, próg -36 dB, atak 100 ms, zwolnienie 600 ms | OBS Project, przewodnik po filtrze kompresora 2026 |
| Pobrania z GitHuba instalatora OBS Studio 33.0.0 dla Windows x64 do 7 listopada 2026 | 280.801 (wobec 15.956 dla wersji macOS na procesory Apple silicon) | OBS Project, wydania na GitHubie 2026 |
| Finansowanie OBS Project na Open Collective | 2.263 współfinansujących; szacowany roczny budżet 95.680,87 USD | OBS Project, strona Open Collective (listopad 2026) |
Uwaga dotycząca kontekstu: GitHub liczy tylko pobrania plików wydań hostowanych na GitHubie. OBS Studio jest dystrybuowane także innymi kanałami, na przykład przez Steam, więc te liczby są dolną granicą, a nie liczbą użytkowników.
Podsumowanie: mikrofony i sprzęt audio streamerów Twitcha w liczbach
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Średnia liczba kanałów Twitcha na żywo w tym samym momencie, październik 2026 | 91.263 | TwitchTracker, statystyki Twitcha 2026 |
| Unikalne kanały Twitcha, które nadawały, II kw. 2026 | 7,94 miliona (spadek o 9,1% względem I kw.) | Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za II kw. 2026 |
| Godziny oglądania Twitcha, III kw. 2026 | 4,51 miliarda (wzrost o 4% względem II kw.) | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Udział Twitcha w godzinach oglądania na platformach śledzonych przez Streams Charts, III kw. 2026 | 14,2% | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Udział czasu oglądania Twitcha przeznaczonego na treści o grach, III kw. 2026 | 76,9% | Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 |
| Twórcy internetowych treści wideo na świecie, 2025 | 246 milionów | Futuresource Consulting, raport o rynku twórców treści wideo 2025 |
| Popularni anglojęzyczni streamerzy Twitcha w próbie, którzy nie używali kamery internetowej (2019) | 14% | Tampere University, Gamification Research Group, 2019 |
| Przychody segmentu peryferiów dla graczy i twórców firmy Corsair, III kw. 2026 | 116,5 miliona USD (wzrost o 3%) | Corsair Gaming, wyniki za III kw. 2026 (Form 8-K) |
| Przychody Focusrite z segmentu tworzenia treści, 12 miesięcy do 31 sierpnia 2025 | 123,0 miliona GBP (wzrost o 11,0%) | Focusrite plc, raport śródroczny 2025 |
| Kategoria produktowa interfejsów audio w całej branży, 2025 w porównaniu z 2024 | Około -1% | Focusrite plc, raport śródroczny 2025 |
| Słuchacze, którzy wybrali nagranie komika z cichego pokoju jako zabawniejsze, eksperyment 1 | 66,4% | Gorenz i Schwarz, PLOS One 2025 |
| Wpływ niskiej jakości dźwięku na oceny wiarygodności świadków | d = 0,32 i d = 0,55 | Bild i in., Law and Human Behavior 2021 |
| Wpływ niskiej jakości dźwięku na pamięć słuchaczy dotyczącą kluczowych faktów | d = 0,44 (gorsza pamięć) | Bild i in., Law and Human Behavior 2021 |
| Domyślne progi bramki szumów w OBS Studio | -32 dB zamknięcie, -26 dB otwarcie | OBS Project, przewodnik po filtrze bramki szumów 2026 |
| Pobrania z GitHuba instalatora OBS Studio 33.0.0 dla Windows x64 do 7 listopada 2026 | 280.801 | OBS Project, wydania na GitHubie 2026 |
Metodologia i źródła
Zebraliśmy z poniższych źródeł około 70 surowych liczb i zachowaliśmy te, które mogliśmy odczytać na stronie pierwotnej w trakcie badania. Liczby, które pojawiały się tylko we fragmentach wyników wyszukiwania lub na stronach niewskazujących swojego źródła (w tym kilka krążących twierdzeń o użyciu USB wobec XLR i o utrzymaniu widowni według typu mikrofonu), zostały odrzucone. Wskaźniki oznaczone jako ‘nasze obliczenia’ pokazują swoje wyliczenia w tabeli.
- TwitchTracker, statystyki Twitcha (seria miesięczna, odczyt 7 listopada 2026)
- Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za I kw. 2026 (10 czerwca 2026)
- Stream Hatchet i Streamlabs, raport o transmisjach na żywo za II kw. 2026 (27 sierpnia 2026)
- Streams Charts, globalny krajobraz transmisji na żywo, III kw. 2026 (13 października 2026)
- Twitch, komunikat prasowy Stan gier 2026 (10 września 2026)
- Futuresource Consulting, raport o rynku twórców treści wideo 2025 (2 kwietnia 2026)
- Futuresource Consulting, raport z badania i szacunku wielkości rynku twórców treści 2025 (27 stycznia 2026)
- Futuresource Consulting, globalny raport o audio dla graczy (6 lipca 2026)
- Futuresource Consulting, globalne perspektywy rynku audio dla graczy (16 lipca 2025), wcześniejsza edycja przywołana w uwadze o danych
- Shure, wyniki badania Futuresource Consulting (28 września 2021)
- Tampere University, badanie Gamification Research Group obejmujące 100 streamerów Twitcha (13 maja 2019)
- Logitech, wyniki za II kwartał roku finansowego 2027 (27 października 2026)
- Corsair Gaming, wyniki za III kw. 2026, załącznik 99.1 do Form 8-K (5 listopada 2026)
- Focusrite plc, raport śródroczny za 12 miesięcy do 31 sierpnia 2025 (4 listopada 2025)
- Gorenz i Schwarz, Czy hałaśliwe miejsce może zaszkodzić komedii?, PLOS One (19 września 2025)
- Bild i in., Dźwięk i wiarygodność w wirtualnym sądzie, Law and Human Behavior (2021)
- Newman i Schwarz, Dobry dźwięk, dobre badania, Science Communication (2018)
- OBS Project, przewodnik po filtrze bramki szumów, przewodnik po filtrze redukcji szumów i przewodnik po filtrze kompresora
- OBS Project, repozytorium OBS Studio i wydania na GitHubie oraz OBS Project na Open Collective
- Uwaga o danych: udział Twitcha w godzinach oglądania różni się w zależności od trackera (14,2% w III kw. 2026 według Streams Charts, 21,0% w II kw. 2026 według Stream Hatchet i Streamlabs), ponieważ obie firmy śledzą różne zestawy platform; żadna z nich się nie myli, ale nie wolno ich mieszać. Streams Charts podaje dla Twitcha 4,51 miliarda godzin w III kw. 2026, wzrost o 4% względem własnej liczby z II kwartału, co oznacza bazę z II kwartału na poziomie około 4,34 miliarda (4,51 / 1,04), podczas gdy Stream Hatchet podaje 4,52 miliarda za II kwartał, więc bezwzględne poziomy obu trackerów także się różnią. Liczby aktywnych streamerów TwitchTracker to jego własne szacunki. Prognoza Futuresource dotycząca audio dla graczy została zrewidowana między edycjami: edycja z lipca 2025 przewidywała ponad 54 miliony jednostek do 2029 roku, edycja z lipca 2026 52,8 miliona do 2030 roku. Dane o twórcach z Tampere (2019) oraz Shure i Futuresource (2021) są starsze niż trzy lata i są najnowszymi dostępnymi danymi, jakie znaleźliśmy w tych kwestiach. Segmenty Corsair i Logitech łączą produkty audio z nieaudio. Nie znaleziono publicznego pierwotnego zbioru danych o używaniu przez streamerów Twitcha mikrofonów USB wobec XLR. Liczby pobrań OBS z GitHuba rosną codziennie i nie obejmują innych kanałów dystrybucji.
Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnej aktualizacji należy się spodziewać, gdy Stream Hatchet i Streamlabs opublikują swój raport o transmisjach na żywo za III kw. 2026.