Wysterowanie monitora dousznego (IEM) Shure SE535 ze źródła 50 Ω zamiast 1 Ω przesunęło jego charakterystykę częstotliwościową nawet o 7,5 dB (Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019), czyli kilkukrotnie więcej niż 1 dB, które niezależni testerzy uznają za słyszalne (sekcja 1). Źródła, do których ludzie faktycznie się podłączają, są dalekie od jednolitości: adapter USB-C Apple zmierzył 0,9 Ω, a druga wersja adaptera Google Pixel 7,6 Ω (Audio Science Review, recenzja adapterów USB-C Apple i Google 2019). Na drugim końcu kabla wieloprzetwornikowy Shure SE846 spada do 5,5 Ω przy 5 kHz (Archimago’s Musings, pomiary impedancji słuchawek 2021), co sprowadza “bezpieczną” impedancję źródła dla tych słuchawek poniżej 1 Ω. Zebraliśmy dane z pomiarów laboratoryjnych Stereophile, Reference Audio Analyzer, sklepu IEC, Audio Precision, niezależnych blogów i forów pomiarowych oraz dokumentów producentów oznaczonych jako takie. Komercyjną stronę tego samego sprzętu (sprzedaż, segmenty i popularność dongli) znajdziesz w naszych statystykach rynku przetworników DAC i wzmacniaczy słuchawkowych; ta strona ogranicza się do elektrycznego “uścisku dłoni” między wzmacniaczem a słuchawkami.
TL;DR
- Źródło 50 Ω przesunęło charakterystykę Shure SE535 nawet o 7,5 dB w porównaniu ze źródłem 1 Ω (Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019).
- Przy stosunku impedancji źródła do impedancji słuchawek równym 1/8 słuchawki otrzymują 0,89 napięcia, czyli około 1 dB mniej (NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011).
- Adapter USB-C Apple zmierzył 0,9 Ω, a drugi adapter Google Pixel 7,6 Ω (Audio Science Review 2019).
- Inne laboratorium określiło ten sam adapter Apple na 0,3 Ω jako średnią od 40 Hz do 15 kHz (Reference Audio Analyzer, raport o Apple A2155).
- Gniazda słuchawkowe wzmacniaczy zintegrowanych hi-fi zmierzyły 665 Ω (Rotel RA-6000) i 320 Ω (Marantz Model 40n), wobec 0,6 Ω dla Benchmark HPA4 (pomiary Stereophile od 2021 do 2023).
- Wydanie IEC 61938 z 2018 roku “skorygowało” zalecaną impedancję źródła wyjścia (IEC Webstore, IEC 61938:2018).
- Testy bezpieczeństwa słuchawek wg EN 50332 wymagają źródła sygnału o impedancji 2,0 Ω lub mniejszej (Audio Precision, TN143 Elektroakustyczne pomiary słuchawek 2024).
- IEC 60268-7 wymaga, aby krzywa impedancji słuchawek nigdy nie spadała poniżej 80% impedancji znamionowej (Audio Precision TN143 2024).
- Monitor douszny Shure SE846 spada do 5,5 Ω przy 5 kHz (Archimago’s Musings 2021).
- Przetworniki z armaturą zbalansowaną zmieniają charakter z rezystancyjnego na indukcyjny zwykle przy 100 do 300 Hz (biała księga Knowles WP03, własny dokument producenta).
- MacBook Air 2024 zmierzył 1,25 V i 48 mW na 30 Ω (pomiary na forum Audio Science Review, 30 maja 2025 roku).
1. Dzielnik napięcia w liczbach: reguła 1/8 i współczynnik tłumienia
Impedancja wyjściowa to rezystancja, którą wzmacniacz w efekcie włącza szeregowo ze słuchawkami. Obie tworzą dzielnik napięcia: jaka część napięcia zostaje przy źródle, nigdy nie dociera do przetwornika. Ponieważ impedancja słuchawek zmienia się wraz z częstotliwością, ta część również zmienia się z częstotliwością, a rezultatem jest korektor, o który nikt nie prosił. Przy stosunku 1/8 (impedancja źródła równa jednej ósmej impedancji słuchawek) słuchawki nadal otrzymują 0,89 napięcia, czyli spadek o około 1 dB (NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011), co stanowi arytmetykę stojącą za “regułą 1/8”.
Współczynnik tłumienia to ten sam stosunek odwrócony: impedancja słuchawek podzielona przez impedancję źródła. Reguła 1/8 oznacza więc współczynnik tłumienia równy 8. Reguła nie dąży do doskonałości, lecz do utrzymania najgorszego przypadku przesunięcia tonalnego blisko granicy słyszalności. Poniższe wiersze pokazują, jak szybko prawdziwe słuchawki opuszczają tę strefę, gdy impedancja źródła sięga wartości dwucyfrowych w omach.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Napięcie docierające do słuchawek, gdy impedancja źródła wynosi 1/8 impedancji słuchawek | 0,89 napięcia bez obciążenia, czyli około 1 dB mniej | NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011 |
| Minimalny współczynnik tłumienia zalecany dla słuchawek (impedancja słuchawek podzielona przez impedancję źródła) | 8 lub więcej | NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011 (komentarz autora) |
| Zmienność charakterystyki częstotliwościowej IEM Ultimate Ears SuperFi 5 przy zasilaniu ze źródła 43 Ω w porównaniu ze źródłem 10 Ω | Łącznie 12 dB wobec 6 dB | NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011 |
| Maksymalne odchylenie charakterystyki IEM Shure SE535, źródło 50 Ω wobec źródła 1 Ω | 7,5 dB | Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019 |
| Zmiana charakterystyki traktowana jako próg słyszalności w niezależnych testach wzmacniaczy | 1 dB | Archimago’s Musings, pomiary impedancji słuchawek 2021 |
Kontekst: wartości dla SuperFi 5 i SE535 to najczytelniejsze publiczne pomiary przed i po dla tego zjawiska, jakie znaleźliśmy, ale mają ponad trzy lata. Najnowsze dostępne dane: pomiary z 2011 i 2019 roku powyżej. Fizyka się nie zmieniła; zmieniły się modele słuchawek.
2. Telefony, dongle i odtwarzacze przenośne: zmierzona impedancja wyjściowa
Źródła przenośne dzielą się na niemal idealne i wystarczająco dobre dla niektórych słuchawek. Adapter USB-C Apple zmierzył 0,9 Ω, a druga wersja adaptera Google Pixel 7,6 Ω w tej samej recenzji (Audio Science Review, recenzja adapterów USB-C Apple i Google 2019). Reference Audio Analyzer, drugie niezależne laboratorium, określił adapter Apple jeszcze niżej, na 0,3 Ω jako średnią od 40 Hz do 15 kHz (Reference Audio Analyzer, raport o Apple A2155); różnica wynika z metody testu, a nie z innego produktu, i jest odnotowana w uwadze o danych.
To, czy dana liczba jest “niska”, zależy wyłącznie od słuchawek. Zastosuj regułę 1/8 do minimum SE846 wynoszącego 5,5 Ω z sekcji 5: 5,5 podzielone przez 8 to około 0,69 Ω. Według tej arytmetyki adapter Apple spełnia wymóg według wyniku jednego laboratorium (0,3) i nie spełnia według drugiego (0,9), a każde inne źródło w tej tabeli go nie spełnia. Dongle 20 Ω to inna liga: przy słuchawkach o impedancji znamionowej 32 Ω impedancja źródła równa się 62% obciążenia (20 podzielone przez 32), czyli ponad czterokrotności limitu 1/8.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Impedancja wyjściowa, adapter Apple USB-C na 3,5 mm wobec adaptera Google Pixel USB-C (druga wersja) | 0,9 Ω wobec 7,6 Ω | Audio Science Review, recenzja adapterów USB-C Apple i Google 2019 |
| Ten sam adapter Apple (model A2155), impedancja wyjściowa uśredniona od 40 Hz do 15 kHz | 0,3 Ω | Reference Audio Analyzer, raport o wzmacniaczu Apple A2155 (dostęp w 2026 roku) |
| Adapter USB-C Soditer “czwartej generacji” (układ Realtek ALC4042), impedancja wyjściowa | 20 Ω | Archimago’s Musings, pomiary adaptera Soditer USB-C 2020 |
| Smartfony zmierzone przez Sonarworks, firmę zajmującą się kalibracją słuchawek | 170 urządzeń, większość między 1 a 10 Ω | Sound On Sound, Słuchawki i omy (strona 2) 2019, dane Sonarworks |
| Smartfony Sony w tej samej próbie Sonarworks | Impedancja wyjściowa rzędu kilkunastu omów | Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019 (dane Sonarworks) |
| Gniazdo słuchawkowe Apple iPhone 3G, impedancja wyjściowa | 3,1 Ω w całym paśmie audio | Stereophile, pomiary JH16 Pro 2011 |
Kontekst: w próbie smartfonów Sonarworks artykuł podaje, że telefony Apple i Samsung wypadły dobrze, a najsłabsze wyniki pochodziły od mniej popularnych marek. Najnowsze dostępne dane dla smartfonów: 2019, więc wiersz dotyczący telefonów traktuj jako historyczny punkt odniesienia, a nie obraz obecnych modeli.
3. Wzmacniacze biurkowe, interfejsy i gniazda słuchawkowe sprzętu hi-fi
Sprzęt biurkowy rozciąga się na ponad trzy rzędy wielkości, od poniżej 0,3 Ω do 665 Ω. Gniazdo słuchawkowe Rotel RA-6000 zmierzyło 665 Ω “przy wszystkich częstotliwościach audio”, wobec 0,6 Ω dla dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego Benchmark HPA4 (Stereophile, pomiary Rotel RA-6000 2023). To stosunek większy niż 1.000 do 1 między dwoma produktami, które kupujący mógłby postawić na tej samej półce.
Gniazdo o impedancji rzędu setek omów oddaje kształtowanie charakterystyki częstotliwościowej krzywej impedancji słuchawek, dokładnie tak, jak w efekcie dzielnika napięcia opisanym w sekcji 1, a producent wzmacniaczy słuchawkowych opisuje stały rezystor szeregowy jako najczęstszy obwód wyjściowy (zob. ostatni wiersz). Dedykowane wzmacniacze słuchawkowe i przetworniki w tej tabeli mieszczą się w zakresie od poniżej 0,3 Ω do około 10 Ω, a urządzenia 10 Ω leżą w szarej strefie: 10 Ω to 1/30 impedancji słuchawek 300 Ω, co mieści się z zapasem w regule 1/8, ale to niemal dwukrotność minimum SE846 wynoszącego 5,5 Ω (sekcja 5).
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Wzmacniacz słuchawkowy Benchmark HPA4, impedancja wyjściowa | 0,6 Ω przy 20 Hz i 1 kHz, 0,83 Ω przy 20 kHz | Stereophile, pomiary Benchmark HPA4 2021 |
| Przetwornik RME ADI-2 Pro FS, impedancja wyjścia słuchawkowego | Poniżej 0,3 Ω w całym paśmie | Archimago’s Musings, pomiary impedancji słuchawek 2021 |
| Topping DX3 Pro V2 i ASUS Xonar, impedancja wyjścia słuchawkowego | Około 10 Ω | Archimago’s Musings, pomiary impedancji słuchawek 2021 |
| Wzmacniacz zintegrowany Audio Research I/50, impedancja wyjścia słuchawkowego | 48 Ω od 20 Hz do 20 kHz | Stereophile, pomiary Audio Research I/50 2023 |
| Wzmacniacz zintegrowany Marantz Model 40n, impedancja wyjścia słuchawkowego | 320 Ω | Stereophile, pomiary Marantz Model 40n 2022 |
| Wzmacniacz zintegrowany Rotel RA-6000, impedancja wyjścia słuchawkowego | 665 Ω przy wszystkich częstotliwościach audio | Stereophile, pomiary Rotel RA-6000 2023 |
| Wzmacniacz słuchawkowy Benchmark HPA2, impedancja wyjściowa deklarowana przez producenta | Około 0,1 Ω | Benchmark Media, Impedancja i skuteczność słuchawek 2014 (własne twierdzenie producenta) |
| Najczęstszy obwód wyjściowy słuchawek według producenta wzmacniaczy słuchawkowych | Stopień wyjściowy na wzmacniaczu operacyjnym, a po nim rezystor szeregowy 30 Ω | Benchmark Media, Wzmacniacz słuchawkowy 0 omów 2001 (własne twierdzenie producenta) |
Kontekst: przewodnik zakupowy tego samego magazynu opisuje “bardzo wysoką impedancję źródła” gniazda Rotela jako nieoptymalną dla słuchawek o niskiej impedancji (Zalecane komponenty, wydanie 2024: wzmacniacze zintegrowane). Wartości dla HPA4 i RME mają ponad trzy lata; najnowsze dostępne dane: pomiary z 2021 roku.
4. Normy: IEC 61938, spuścizna 120 Ω i zasady testów
Formalny cel impedancji źródła dla słuchawek, przywoływany w tych źródłach, jest dziedzictwem przeszłości i od tamtej pory został zrewidowany. Trzecie wydanie IEC 61938, opublikowane 12 stycznia 2018 roku, wymienia wśród zmian, że “zalecana wartość impedancji źródła wyjścia została skorygowana” (IEC Webstore, IEC 61938:2018). Nowa wartość jest za paywallem, więc każdy artykuł podający konkretną wartość zastępczą bez dostępu do normy należy traktować z ostrożnością.
Normy pomiarowe poszły w przeciwnym kierunku niż stary pomysł 120 Ω. Laboratoria testowe chcą źródła zbliżonego do idealnego źródła napięcia, tak aby test odzwierciedlał słuchawki, a nie wzmacniacz: EN 50332, europejska norma ograniczająca maksymalny poziom ciśnienia akustycznego, jaki mogą wytwarzać słuchawki, wymaga źródła sygnału testowego o impedancji nie większej niż 2,0 Ω (Audio Precision, TN143 Elektroakustyczne pomiary słuchawek 2024). Ta sama nota dodaje, że niektóre przetestowane urządzenia konsumenckie z gniazdami słuchawkowymi mają znacznie wyższą impedancję wyjściową.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Pierwsze wprowadzenie IEC 61938 i jej zalecenie dla wyjścia słuchawkowego | 1996, impedancja źródła 120 Ω | Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019 |
| Obecne wydanie IEC 61938 | Wydanie 3.0, opublikowane 12 stycznia 2018 roku, zastępujące drugie wydanie z 2013 roku | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| Zmiana dotycząca słuchawek w wydaniu z 2018 roku | Zalecana impedancja źródła wyjścia “skorygowana” (wartość nie jest podana w publicznym streszczeniu) | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| Wartość nowo zalecana w wydaniu z 2018 roku dla systemów głośnikowych definiowanych impedancją | 6 Ω | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| Maksymalna impedancja wyjściowa źródła sygnału testowego według EN 50332 | 2,0 Ω | Audio Precision TN143 2024 |
| Zasada IEC 60268-7 dla impedancji znamionowej słuchawek | Minimum krzywej impedancji musi wynosić co najmniej 80% wartości znamionowej przy każdej częstotliwości | Audio Precision TN143 2024 |
| Zakres częstotliwości, w którym IEC 60268-7 wymaga pomiaru i prezentacji impedancji słuchawek | Od 20 Hz do 20 kHz | Audio Precision TN143 2024 |
Kontekst: według tego samego artykułu wartość 120 Ω pochodzi z 1996 roku i nigdy nie przyjęła się wśród konstruktorów wzmacniaczy. Publiczny podgląd wydania z 2018 roku wymienia zmianę, ale nie podaje nowej wartości dla słuchawek.
5. Krzywe impedancji słuchawek i IEM: dlaczego wartości znamionowe wprowadzają w błąd
Impedancja znamionowa to jedna liczba zastępująca krzywą, a wzmacniacz widzi właśnie krzywą. Sonarworks zmierzył impedancję 797 modeli słuchawek i stwierdził, że 57% z nich wykazuje pewną zmienność impedancji wraz z częstotliwością (Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019). W pozostałych modelach o płaskiej impedancji wyższa impedancja źródła głównie obniża głośność; w tych 57% zmienia balans tonalny.
Wieloprzetwornikowe monitory douszne z armaturą zbalansowaną to najgorszy przypadek. Armatura zbalansowana (balanced armature) to miniaturowy typ przetwornika stosowany w wielu IEM, który staje się indukcyjny (jego impedancja rośnie z częstotliwością) przy nietypowo niskich częstotliwościach, więc impedancja rośnie w paśmie średnim; pasywne zwrotnice dzielące sygnał między przetworniki dodają następnie doliny i szczyty. JH Audio JH16 Pro pokazuje, dlaczego zasady podawania wartości znamionowych mają znaczenie: przy wartości znamionowej 18 Ω ma średnio około 13 Ω w basie, czyli 72% wartości znamionowej (13 podzielone przez 18), poniżej progu 80%, który IEC 60268-7 wyznacza dla wartości znamionowej (zob. sekcja 4). Dla skali: te wahania elektryczne mogą dorównywać różnicom między egzemplarzami omówionym w naszych statystykach rozrzutu między egzemplarzami słuchawek.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Odsetek 797 zmierzonych modeli słuchawek, których impedancja zmienia się z częstotliwością | 57% | Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019 (dane Sonarworks) |
| IEM Shure SE846, minimalna impedancja | 5,5 Ω przy 5 kHz | Archimago’s Musings, pomiary impedancji słuchawek 2021 |
| IEM Ultimate Ears SuperFi 5, zakres impedancji | Od 10 do 90 Ω | Archimago’s Musings, pomiary impedancji słuchawek 2021 |
| IEM JH Audio JH16 Pro (wartość znamionowa 18 Ω), zmierzona impedancja | Około 13 Ω w basie i dolnej średnicy, maksymalnie 35 Ω przy 2 kHz | Stereophile, pomiary JH16 Pro 2011 |
| Częstotliwość, przy której przetworniki z armaturą zbalansowaną zmieniają charakter z rezystancyjnego na indukcyjny | Zwykle od 100 do 300 Hz | Knowles, biała księga WP03 Nauka o dźwięku premium (własny dokument producenta) |
| Przetwornik z armaturą zbalansowaną Knowles RAI-33651-000, impedancja znamionowa | 25 Ω rezystancji stałoprądowej, 36 Ω przy 500 Hz, 60 Ω przy 1 kHz | Karta katalogowa Knowles RAI-33651-000 (specyfikacja producenta) |
Kontekst: przetworniki dynamiczne też się wahają, ale głównie w górę wokół rezonansu, gdzie artykuł Słuchawki i omy zauważa, że impedancja “może wzrosnąć do ponad 1,5-krotności wartości znamionowej”, zwykle w okolicach 100 Hz. Ten sam artykuł pokazuje spadek SE535 z 32 Ω znamionowych do 9 Ω, co wyjaśnia jego wahanie 7,5 dB z sekcji 1. Dane o JH16 Pro mają ponad trzy lata; najnowsze dostępne dane: pomiary z 2011 roku.
6. Napięcie, moc i skuteczność: co musi dostarczyć źródło
Niska impedancja wyjściowa to połowa zadania; źródło musi też wystawić wystarczające napięcie. Gniazdo słuchawkowe MacBooka Air 2024 zmierzyło 1,25 V i 48 mW na 30 Ω oraz 2,97 V i 29 mW na 300 Ω (forum Audio Science Review, pomiary wyjścia słuchawkowego MacBooka Air 2024, 30 maja 2025 roku), co zgadza się z deklaracją samego Apple: 1,25 Vrms poniżej 150 Ω i 3 Vrms od 150 Ω do 1 kΩ (Apple Support, Używanie słuchawek o wysokiej impedancji z komputerem Mac, własne twierdzenie producenta). Innymi słowy, ten sam port zmienia swoje maksymalne napięcie w zależności od podłączonych słuchawek.
Skuteczność napięciowa, a nie mocowa, to wartość, która przewiduje, czy źródło jest wystarczająco głośne. Tabela Benchmark pokazuje, że Sennheiser HD 650 o impedancji 300 Ω i Audeze LCD-X o impedancji 22 Ω mieszczą się w granicach 0,5 dB od siebie na wolt, mimo że ich wartości na miliwat różnią się o 11 dB (Benchmark Media, Impedancja i skuteczność słuchawek 2014, własna tabela producenta). Słuchawki planarne o niskiej skuteczności podnoszą poprzeczkę napięciową jeszcze wyżej, co jest kompromisem projektowym omówionym w naszych statystykach zniekształceń przetworników planarno-magnetycznych i dynamicznych.
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Różnica skuteczności między AKG K1000 (78 dB/V) a Astell & Kern AKR03 Roxanne Max (140 dB/V) | 62 dB, czyli K1000 potrzebuje około 1258 razy więcej napięcia dla tej samej głośności | Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019 |
| Sennheiser HD 650 (300 Ω) wobec Audeze LCD-X (22 Ω), skuteczność na wolt i na miliwat | 112 wobec 112,5 dB SPL przy 1 Vrms; 107 wobec 96 dB SPL przy 1 mW | Benchmark Media, Impedancja i skuteczność słuchawek 2014 (własna tabela producenta) |
| Głośność Sony MDR-V600 (119,5 dB SPL przy 1 Vrms) wobec Sennheiser HD 650 (112 dB SPL przy 1 Vrms) przy tym samym napięciu | Około 7,5 dB głośniej | Benchmark Media, Impedancja i skuteczność słuchawek 2014 (własna tabela producenta) |
| Typowe zapotrzebowanie słuchawek na moc | Od kilku miliwatów do 500 miliwatów | Audio Precision TN143 2024 |
| Deklarowane przez Apple wyjście słuchawkowe Maca według impedancji słuchawek | Do 1,25 Vrms poniżej 150 Ω; 3 Vrms od 150 Ω do 1 kΩ | Apple Support, Używanie słuchawek o wysokiej impedancji z komputerem Mac (własne twierdzenie producenta) |
| Gniazdo słuchawkowe MacBooka Air 2024, zmierzone na 30 Ω i na 300 Ω | 1,25 V i 48 mW (52 mW idealnie); 2,97 V i 29 mW | Pomiary na forum Audio Science Review, 30 maja 2025 roku |
| Adapter Apple A2155 USB-C, maksymalne wyjście przed obcięciem | 0,5 Vrms i 32,1 mA | Reference Audio Analyzer, raport o wzmacniaczu Apple A2155 (dostęp w 2026 roku) |
Kontekst: “idealne” 52 mW to wynik 1,25 V na 30 Ω (1,25 do kwadratu podzielone przez 30); zmierzone maksimum wyniosło 48 mW, czyli około 92% tej wartości (48 podzielone przez 52).
Podsumowanie: dopasowanie impedancji wyjściowej wzmacniaczy słuchawkowych w liczbach
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Maksymalne odchylenie charakterystyki IEM Shure SE535, źródło 50 Ω wobec źródła 1 Ω | 7,5 dB | Sound On Sound, Słuchawki i omy 2019 |
| Napięcie docierające do słuchawek przy stosunku impedancji źródła do impedancji słuchawek 1/8 | 0,89, czyli około 1 dB mniej | NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011 |
| Zmienność charakterystyki Ultimate Ears SuperFi 5 przy zasilaniu ze źródła 43 Ω | Łącznie 12 dB | NwAvGuy, Impedancja słuchawek i wzmacniacza 2011 |
| Adapter Apple USB-C wobec adaptera Google Pixel (druga wersja), impedancja wyjściowa | 0,9 Ω wobec 7,6 Ω | Audio Science Review 2019 |
| Adapter Apple A2155 USB-C, średnia impedancja wyjściowa od 40 Hz do 15 kHz | 0,3 Ω | Reference Audio Analyzer (dostęp w 2026 roku) |
| Adapter Soditer USB-C, impedancja wyjściowa | 20 Ω | Archimago’s Musings 2020 |
| Impedancja wyjścia słuchawkowego, wzmacniacz słuchawkowy Benchmark HPA4 wobec wzmacniaczy zintegrowanych Rotel RA-6000 i Marantz Model 40n | 0,6 Ω wobec 665 Ω i 320 Ω | Pomiary Stereophile od 2021 do 2023 |
| Trzecie wydanie IEC 61938 (12 stycznia 2018 roku), zmiana dotycząca słuchawek | Zalecana impedancja źródła wyjścia “skorygowana” | IEC Webstore, IEC 61938:2018 |
| Maksymalna impedancja źródła testowego według EN 50332 | 2,0 Ω | Audio Precision TN143 2024 |
| Dolna granica IEC 60268-7 dla krzywej impedancji słuchawek | Co najmniej 80% impedancji znamionowej | Audio Precision TN143 2024 |
| IEM Shure SE846, minimalna impedancja | 5,5 Ω przy 5 kHz | Archimago’s Musings 2021 |
| Przetworniki z armaturą zbalansowaną, przejście od rezystancyjnego do indukcyjnego | Zwykle od 100 do 300 Hz | Biała księga Knowles WP03 (własny dokument producenta) |
| Przetwornik z armaturą zbalansowaną Knowles RAI-33651-000, impedancja przy 500 Hz wobec 1 kHz | 36 Ω wobec 60 Ω | Karta katalogowa Knowles RAI-33651-000 (specyfikacja producenta) |
| Sennheiser HD 650 wobec Audeze LCD-X, skuteczność przy 1 Vrms | 112 wobec 112,5 dB SPL | Benchmark Media 2014 (własna tabela producenta) |
| MacBook Air 2024, zmierzony na 30 Ω | 1,25 V i 48 mW | Forum Audio Science Review, 30 maja 2025 roku |
Metodologia i źródła
- Sound On Sound: Rudolfs Putnins, Słuchawki i omy, październik 2019 oraz strona 2, w tym dane Sonarworks o impedancji 797 modeli słuchawek i 170 smartfonów.
- NwAvGuy: Impedancja słuchawek i wzmacniacza, 9 lutego 2011 roku, źródło arytmetyki reguły 1/8 i pomiarów SuperFi 5 użytych tutaj.
- Archimago’s Musings (niezależny blog pomiarowy): impedancja słuchawek, skuteczność i impedancja wyjściowa wzmacniaczy, 27 marca 2021 roku oraz pomiary adaptera Soditer USB-C, 25 kwietnia 2020 roku.
- Audio Science Review: recenzja adapterów słuchawkowych USB-C Apple i Google, 2019 oraz pomiary wyjścia słuchawkowego MacBooka Air 2024 wykonane przez użytkownika forum, 30 maja 2025 roku.
- Reference Audio Analyzer: raport o wzmacniaczu w adapterze Apple A2155 USB-C na 3,5 mm (data testu nie jest podana na stronie).
- Stereophile (pomiary laboratoryjne Johna Atkinsona): Rotel RA-6000, Marantz Model 40n, Audio Research I/50, Benchmark HPA4, JH Audio JH16 Pro oraz Zalecane komponenty, wydanie 2024: wzmacniacze zintegrowane. Lata pochodzą z odnośników do numerów w zestawieniach Zalecanych komponentów Stereophile (tom 44 nr 2 dla HPA4, tom 45 nr 8 dla Model 40n, tom 46 nr 2 i nr 9 dla RA-6000 i I/50).
- IEC: IEC 61938:2018 Systemy multimedialne, przewodnik po zalecanych charakterystykach interfejsów analogowych, wydanie 3.0.
- Audio Precision: TN143 Elektroakustyczne pomiary słuchawek, 2024, autor Joe Begin, podsumowujące wymagania EN 50332 i IEC 60268-7.
- Dokumenty producentów (oznaczone jako twierdzenia producentów wszędzie tam, gdzie zostały użyte): Benchmark Media, Impedancja i skuteczność słuchawek 2014 oraz Wzmacniacz słuchawkowy 0 omów 2001; Apple Support, Używanie słuchawek o wysokiej impedancji z komputerem Mac; biała księga Knowles WP03 oraz karta katalogowa Knowles RAI-33651-000 (żaden z dokumentów Knowles nie podaje daty).
- Uwaga o danych: dwa niezależne laboratoria różnią się w ocenie tego samego adaptera Apple USB-C (0,9 Ω w Audio Science Review wobec 0,3 Ω uśrednionych od 40 Hz do 15 kHz w Reference Audio Analyzer); podajemy oba wyniki, żadnego nie uśredniamy. Sound On Sound podaje maksymalne odchylenie SE535 równe 7,5 dB, podczas gdy artykuł w centrum pomocy Sonarworks opisuje najgorszy przypadek 7 dB dla zniekształcenia charakterystyki; używamy opublikowanej wartości 7,5 dB z podpisu rysunku. Recenzowana literatura naukowa o impedancji źródła i charakterystyce słuchawek jest uboga, dlatego to zestawienie opiera się na niezależnych laboratoriach pomiarowych, a znaczna część kluczowych danych (NwAvGuy 2011, Stereophile 2011, Sound On Sound 2019, Archimago 2020 i 2021) ma ponad trzy lata. Wartość impedancji źródła słuchawek w IEC 61938:2018 nie jest publiczna, a zasadę 80% z IEC 60268-7 przytaczamy za podsumowaniem Audio Precision z 2024 roku, a nie za tekstem normy, więc należy ją ponownie sprawdzić w aktualnym wydaniu IEC 60268-7.
Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia należy się spodziewać, gdy Stereophile opublikuje następne wydanie Zalecanych komponentów.